ذ

طراحی UI/UX

هر وبسایت و اپلیکیشن دارای دو بخش است: بخش نمایشی در سمت کاربر و بخش سمت سرور.
در بخش کاربر هم طراحی مورد توجه قرار میگیرد و هم کاربری. این دو با هم به UI/UX شناخته میشوند.
UI (User Interface) : یا همان رابط کاربری شامل بخش ها گرافیکی و محل قرارگیری آیکون های مختلف وبسایت یا اپلیکیشن شماست. رابط کاربری (UI) ، در زمینه طراحی صنعتی تعامل انسان و کامپیوتر ، فضایی است که تعامل بین انسان و ماشین اتفاق می افتد.
UX (User Experience) یا تجربه‌ی کاربری احساسات و نگرشهای شخص در مورد استفاده از یک محصول ، سیستم یا خدمات خاص است. این شامل جنبه های عملی ، تجربی ، عاطفی ، معنی دار و با ارزش تعامل انسان و کامپیوتر و مالکیت محصول است.
چرا نباید اهمیت طراحی بخش های رابط کاربری و تجربه ی کاربری را دست کم بگیریم؟
این اولین برخورد کاربر با محصول/خدمت شماست. از همین لحظه است که کاربر تصمیم میگیرد کاربر شما باقی بماند یا خیر؟
طراحی این بخش بر عهده‌ی برنامه نویس UI/UX است.
شاید سایت یا اپلیکیشن شما در حال حاضر طراحی شده باشد اما شما از طراحی آن راضی نباشید یا هنوز فکری برای بخش کاربری سایت خود نکرده باشید. خواندن مطالب زیر میتواند برای شما در راه انتخاب یک برنامه نویس UI/UX مفید باشد.
1.طراحی برای تراکم، نه برای پیکسل: هنگام طراحی رابط کاربری، توصیه می شود که پیکسل ها را طراحی نکنیم، بلکه تراکم پیکسلی دستگاه را طراحی کنیم. با این کار اطمینان حاصل می کنیم که عناصر ما به درستی اندازه گرفته میشوند تا اندازه های مختلف دستگاه متناسب دیده شوند.
2. خطوط و جعبه ها را بردارید: در هنگام طراحی ، شما باید گاهی اوقات یک قدم عقب بردارید و تصمیم بگیرید که داشتن کادر باعث به هم ریختگی UI می شود یا خیر. غالباً جعبه ها و خطوطی که برای تقسیم محتوا ارائه می دهند می توانند با حاشیه جایگزین شوند. بیشتر عناصری که طراحی می کنیم درون جعبه ها قرار دارند ، بنابراین با پاک کردن آن کادرها ، می توان صفحه را متراکم تر به نظر آورد و به عناصر ما فضای بیشتری برای تنفس می دهد.
3. به تضادها توجه کنید: استفاده از کنتراست نه تنها توجه کاربر را به اطلاعات مربوط به صفحه جلب می کند، بلکه باعث بهبود دسترسی محصول می شود. طراحی یک محصول شبیه به ساختن یک ساختمان عمومی مانند کتابخانه یا یک مدرسه است - باید برای همه فراگیر باشد.
4.از عناصر آشنا استفاده کنید: کاربران انتظار دارند که تجربیات مشابهی را در سراسر وب داشته باشند. اگر وب سایت، برنامه یا نرم افزار شما متفاوت از آنچه کاربران به آن عادت کرده اند باشد و عملکرد دیگری داشته باشد، احتمالاً آنها از این تجربه ناامید می شوند. به همین دلیل ، بهتر است فقط در محدوده هنجارهای فعلی در طراحی خلاق باشید. چرخ را دوباره اختراع نکنید.
5. برای ایجاد سلسله مراتب از وزن رنگ ها استفاده کنید: هر رنگ وزن بصری دارد ، که می تواند به ما در ایجاد سلسله مراتب در محتوای ما کمک کند. با استفاده از رنگ های روشن تر، می توانیم سطوح مختلفی از اهمیت را به عناصر اختصاص دهیم.
6. از استفاده بیش از دو نوع فونت خودداری کنید: یک روش طراحی که به طور کلی پذیرفته شده است محدود کردن تعداد قلم های مورد استفاده در یک رابط کاربری است. به طور کلی، دو نوع مختلف باید کافی باشند.
7.کند و آهسته نباشید: به عنوان یک کاربر ، سرعت و کارایی تنها مواردی هستند که اهمیت دارند. پس سعی کنید انیمیشن ها و اکشن های کوچک غیرضروری را اضافه نکنید، این باعث بهبود تجربه نمی شود. هرچه رابط کاربری شما سریع تر و چابک تر باشد کاربر آنرا بیشتر دوست خواهد داشت.
8.فضای خلوت طراحی کنید! هر بار که اطلاعات اضافی را به صفحه اضافه می کنید: دکمه ها ، متن ، تصاویر ، انیمیشن ها ، تصاویر و غیره ، با اطلاعات مربوطه رقابت می کند. اگر بیش از حد در یک صفحه وجود داشته باشد ، از اهمیت عناصر اصلی کاسته می شود. یک نمونه کامل از این صفحه اصلی معروف Google است. به جای اینکه به بازدید کننده با اطلاعات احتمالی غیر ضروری دچار مزاحمت شود ، طراحی بر روی عملکرد اصلی متمرکز است: جستجو. با توجه به مطالب گفته شده در بالا همین امروز برای طراحی یا باز طراحی رابط و تجربه‌ی کاربری وبسایت و اپلیکیشن خود اقدام کنید
حقوق مشاغل به فاکتورهای زیادی بستگی دارند از جمله:
محل کار
میزان سابقه کاری
نوع کسب و کار
نوع پروژه (تمام وقت، پاره قت و ...)
به طور متوسط میزان حقوق طراح UI/UX در استارتاپ ها و شرکت های کوچک محدوده مشابهی دارند.
با این حال می توان میانگین حقوقی زیر را برای افراد در نظر گرفت:
  • سطح مبتدی: از 1,500,000 تا 2,500,000
  • سطح متوسط: از 3,500,000 تا 5,000,000
  • سطح حرفه ای : از 5,000,000 تا 8,000,000

مشاوره طراحی لوگو


کارشناسان کاریشه در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیرند