۳ کار مهم که کارفرما در همکاری با فریلنسرها باید انجام دهد

۳ کار مهم که کارفرما در همکاری با فریلنسرها باید انجام دهد

دنیای کسب‌وکارهای امروزی با گذشته بسیار متفاوت است. در قدیم یک شرکت یا سازمان عبارت بود از یک کارفرما و تعداد زیادی از کارکنان و همه آنها در یک محیط با هم کار می‌کردند. اما ظهور اینترنت، تحولات زیادی در کسب‌وکارها ایجاد کرد. بسیاری از کسب‌وکارهای امروزی به جز کارفرما و تعدادی از کارکنان، از تعدادی فریلنسر هم تشکیل شده‌اند که از دور برای شرکت یا سازمان کار می‌کنند.

با این حال این طور نیست که یک کسب‌وکار همیشه فریلنسر ثابت داشته باشد. به همین دلیل پلتفرم‌های فریلنسری به وجود آمدند که در آنها سفارش دهنده می‌تواند به شکل موقت هر تعداد فریلنسر برای کارها و پروژه‌هایی که می‌خواهد، در اختیار داشته باشد و فقط تا اتمام پروژه‌ها با آنها همراه باشد. این کار دو مزیت دارد: اول اینکه، اگر سفارش دهنده از یکی از فریلنسرها رضایت نداشته باشد، مجبور نیست دوباره با او کار کند و دوم اینکه این امر سبب می‌شود سفارش دهنده بتواند به فریلنسر رتبه بدهد و این به طور کلی در افزایش کیفیت کار تأثیرگذار است. البته این بدان معنا نیست که سفارش دهنده فقط باید پروژه را سفارش بدهد و تا مهلت تعیین شده آن را تحویل بگیرد. در ادامه مطلب، سه مورد از کارهایی که سفارش دهنده باید در همکاری با فریلنسرها انجام دهد را می‌خوانید.

۱. دادن اطلاعات اولیه در هنگام سفارش

بسیاری از کارفرما یان در دادن اطلاعات اولیه و جزئیات دقیق پروژه به فریلنسرها مشکل دارند و اطلاعات مهم و مورد نیاز را تنها پس از پذیرش کار از سوی فریلنسر ارائه می‌دهند. با این کار فقط احتمال شکست پروژه‌تان را افزایش می‌دهید. اگر اطلاعات کاملی از اهداف و خواسته‌هایتان ارائه ندهید، ممکن است فریلنسرهای غیرحرفه‌ای یا بی‌تجربه کارتان را قبول کنند که اغلب در تحویل به موقع پروژه هم با مشکل مواجه می‌شوند. دلیلش این است که فریلنسرهای حرفه‌ای تا زمانی که جزئیات و تصویر کاملی از اهداف و پروژه شما را نداشته باشند هرگز کارتان را قبول نمی‌کنند. باید بدانید که فریلنسرها از سرِ کنجکاوی از شما چیزی نمی‌پرسند، هدف آنها فقط درک نیازهای کسب‌وکار، نقش آنها در پروژه، خواسته‌ها و زمان‌بندی مد نظر شما است.

۲. پیگیری سفارش در طول انجام پروژه

فقط سفارش دهنده نباشید، سفارش‌تان را پیگیری هم بکنید. یکی از اشتباهاتی که بسیاری از سفارش دهندگان انجام می‌دهند این است که پس از سپردن کار به پلتفرم و فریلنسر انتخاب شده، به طور کل ناپدید می‌شوند و فقط منتظر نتیجه کار می‌مانند. مدیریت کار، گزارش پیشرفت، راهنمایی، بازخورد و انتقاد در کنار تشویق، کلید اصلی انجام پروژه به بهترین شکل است. بهتر است در فواصل مناسب سفارش‌تان را پیگیری کنید تا از چند و چون کار و روند پیشرفت پروژه اطلاع داشته باشید. البته در اینجا نکته مهمی وجود دارد و آن این است که پیگیری سفارش نباید به شکلی انجام شود که آزادی فریلنسر را از او بگیرد. باید به اندازه کافی به او فضا و زمان بدهید. فریلنسرها معمولا از مهارت‌ها و تجربه‌شان برای انجام پروژه‌ها استفاده می‌کنند و از سفارش دهندگانی که می‌خواهند تمام کار را به آنها دیکته کنند دوری می‌کنند. از سوی دیگر، برآورد زمانی بهتر است از سوی فریلنسر انجام شود. در غیر این صورت فقط کار دمِ دستی و بی‌کیفیت نصیب‌تان خواهد شد.

شاید این مقاله را نیز دوست داشته باشید: چگونه پروژه‌های برون سپاری را کنترل کنیم؟

۳. ارائه بازخورد به موقع

یکی از مهم‌ترین کارهایی که کارفرما باید پس از انتخاب فریلنسر انجام دهد، ارائه بازخورد صحیح است. فریلنسر باید از اینکه مسیر را درست می‌رود و نیازهای شما در حال برآورده شدن است اطمینان حاصل کند. بازخوردها باید به موقع ارائه شوند؛ زیرا تأخیر در بازخورد به همان اندازه فقدان آن پروژه شما را به تأخیر می‌اندازد. علاوه بر این، به فریلنسر نشان می‌دهد که شما نه برای پروژه‌تان ارزش قائل هستید و نه به تلاش او و زمانی که صرف می‌کند احترام می‌گذارید. کیفیت نظرات شما بسیار مهم است. از جملاتی مانند «نمی‌دانم مشکل کار کجاست، فقط می‌دانم که از آن خوشم نمی‌آید؛ تغییراتی در آن ایجاد شود» استفاده نکنید. چنین بازخوردی هیچ کمکی به فریلنسر و موفقیت در پروژه نمی‌کند. به جای آن به عنوان سفارش دهنده، باید دقیقا مشخص کنید چرا و به چه دلایلی از کار راضی نیستید و چه چیزی باید تغییر کند.

بسیاری از سفارش دهندگان فکر می‌کنند اگر قرار بود خودشان هم پابه‌پای پروژه همراه باشند، چرا این کار را به دیگری سپرده‌اند. این فکر نادرست است، زیرا هر یک از موارد فوق فقط به شما در موفقیت پروژه‌تان کمک می‌کند. این کارها زمان بسیار کمتری از شما می‌گیرد تا اینکه پروژه‌تان با شکست مواجه شود و بخواهید دوباره از اول همه چیز را شروع کنید یا به فریلنسر دیگری بسپارید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *