چگونه یک نویسنده فریلنس موفق شوید؟ (قسمت دوم)

چگونه یک نویسنده فریلنس موفق شوید؟ (قسمت دوم)

صدها هزار فرصت نوشتن وجود دارند. بیشترین استفاده از آن درجایی است که هنر نویسنده فریلنس خودنمایی می‌کند. نویسنده فریلنس کسی است که بدون تعلق به یک شرکت یا سازمان خاص، اما به‌مثابه یک شرکت کوچک یا در قالب یک قرارداد مستقل عمل می‌کند. ممکن است به‌عنوان یک نویسنده فریلنس تمام‌وقت برای گذران زندگی یا یک نویسنده فریلنس پاره‌وقت که درآمدی ثابت دارد، فعالیت کنید. مورد دیگر این است که به‌عنوان سرگرمی یا برای دستیابی به مجموعه‌ای از مهارت‌ها مبادرت به انجام این کارنمایید. در این مقاله، شما می‌توانید با اصول اولیه‌ای آشنا شوید که راه شما را به‌عنوان یک نویسنده فریلنس خواه با دید اشتغال خواه سرگرمی تسهیل می‌نمایند.

حتما بخوانید: چگونه یک نویسنده فریلنس موفق شوید؟ (قسمت اول)

در جامعه نویسندگی فعال شوید.

گروه‌های نوشتاری و انجمن‌های نویسندگان فریلنس در بسیاری از کشورها وجود دارد و ایده خوبی است که به آن‌ها ملحق شوید تا بتوانید با سایر نویسندگان ملاقات کنید، اطلاعات و مشاوره بگیرید و مدارک تحصیلی خود را به‌عنوان نویسنده فریلنس ایجاد کنید. با جستجوی ‌آنلاین سریع باید سازمان‌ها را در منطقه یا کشور خود پیدا کنید. به دنبال گروهی باشید که ملاقات، سمینارها، سخنرانان مهمان را ببینید و همه جوانب نویسندگی، ازجمله انتشار و بازاریابی، و همچنین داشتن ارتباط با ناشران و فرصت‌های اینترنتی در آن توصیه می‌شود. بسیاری از این گروه‌ها همچنین می‌توانند منبع خوبی برای نوشتن موقعیت‌های شغلی باشند، بنابراین بخشی از آن‌ها به‌زودی ازنظر مخاطبین و پیشنهاد‌های کاری بازپرداخت می‌شوند.

در کنفرانس‌ها و کنوانسیون‌هایی که تنها بر روی نویسندگیِ نویسندگان فریلنس تمرکز می‌کنند شرکت کنید. شما می‌توانید با متخصصان چاپ و نشر در این موارد ملاقات کنید، و همچنین فرصت همکاری با دیگر مترجمان فریلنس را داشته باشید.

در ایالات‌متحده، شما می‌توانید اشتراک نشریه “The Writer” را بگیرید که نشریه‌ای است که اطلاعات لازم و مشاوره در مورد نوشتن یک نامه درخواست، پیدا کردن نشریات و نحوه ایجاد یک حرفه نوشتاری را ارائه می‌دهد. این‌یک منبع عالی است اگر بخواهید به یک نویسنده مجله تمام‌وقت تبدیل شوید.

 تصمیم بگیرید که چه نوع نوشتاری را می‌خواهید انجام دهید.

این روزها انتخاب شامل نوشته‌های چاپی (مجلات، نشریات تجاری، خبرنامه‌ها و روزنامه‌ها) و نویسندگی آنلاین است. ممکن است هر دو نوع را انجام دهید، هرچند ممکن است خیلی تلاش کنید که با آن کنار بیایید. حتی در حوزه نویسندگی آنلاین، امکانات مختلفی را در اختیار داشته باشید ازجمله نوشتن وبلاگ، نوشتن وبلاگ‌های مهمان، وب‌سایت‌های خاص (به‌طور مثال، زندگی سبز، مراقبت از حیوانات خانگی، کلکسیون‌ها و غیره)، سایت‌های “مقالات کارخانه‌ای” (که این‌ها ازنظر  کیفی متفاوت هستند) و غیره. همچنین نوشته‌های رسمی برای دولت‌ها وجود دارند، اما برای این نویسندگی در این حیطه اغلب شما نیازمند مهارت و تجربه درزمینه های سیاست‌گذاری برای نوشتن هستید؛ با یک شرکت تماس بگیرید که چنین نوشتاری را انجام می‌دهد تا از آن‌ها بپرسید که آن‌ها چه مواردی را دنبال می‌کنند.

توجه داشته باشید که بسیاری از نشریات چاپی مانند خبرنامه‌ها و نشریات تجاری در داخل یا برون‌سپاری شده به یک شرکت متخصص در نوشتن انجام می‌شود. در این مورد، بهتر است تلاش کنید کتاب‌های شرکتی را بپذیرید که تمایل به انجام کار فریلنس در طیف وسیعی از موضوعات با استفاده از مخاطبین خود دارد. آن‌ها یک کمیسیون می‌گیرند، اما  شما از تخصص خود بهره‌مند خواهید شد و بازار کارتان را ایجاد می‌کنید.

شروع به یافتن فرصت‌هایی برای نوشتن کنید تا نمونه کارهای خود را آماده کنید.

در ابتدا مهم است که مدارک و نمونه کارهای خود را ایجاد کنید. ممکن است ساده‌ترین راه نوشتن برای انتشارات و وب‌سایت‌های کوچک و غیرقابل پرداخت باشد. با نوشتن مقالات برای نشریات کوچک‌تر، شما تجربه کسب می‌کنید، شناخته می‌شوید و یک دسته از مقالات منتشرشده بانام خود را داشته باشید که می‌توانید از آن‌ها برای نشان دادن به مشتریان و کارفرمایان استفاده کنید. شما برای این دسته‌بندی‌ها به نشریات معتبر نیاز دارید تا شمارا به‌طورجدی موردتوجه قرار دهند و استخدام کنند. برای دیدن لیست ناشران و ایده‌هایی که برای تماس با آن‌ها دارید، از کتابخانه محلی خود دیدن کنید.

اگر شما یک شخص جوان هستید، شعر یا داستان را به یک مجله کودک مثل “مجله جغد” ارسال کنید.

اگر شما یک نوجوان هستید، به کمیته سالنامه مدرسه بروید و مقالات را به روزنامه مدرسه ارسال کنید. با توجه به این تلاش این تمرین خوبی است که در آینده به‌عنوان نویسنده فریلنس کارکنید.

اگر شما دانشجوی کالج یا دانشگاه هستید، مقالات قوی و خوب کلاسی که ممکن است بعداً منتشر شوند را بنویسید.  همچنین شما می‌توانید خدمات خود را در آزمایشگاه نوشتاری ارائه دهید و روزنامه دانشجویی، مجله ادبی و مجله فارغ‌التحصیلان مقاله بنویسید.

برای یک بزرگ‌سال، کار نویسندگی از سایت‌های معتبر اینترنتی که مقالات را قبول می‌کنند، شروع می‌شود. با صاحبان سایت‌ها و وبلاگ‌ها که شمارا تحسین می‌کنند تماس بگیرید و با آن‌ها توضیح دهید که شما نمونه کارهایتان را ارائه می‌کنید و مایل به نوشتن بعضی از قطعات به‌صورت رایگان درازای انتشار نام خود هستید. اگر شما وبلاگ یا وب‌سایت شخصی دارید، می‌تواند به شما کمک کند؛ زیرا می‌توانید آن را به‌عنوان یک لینک بانام خود درج کنید.

اماکن غیرانتفاعی نیز مکان‌های عالی برای پیدا کردن کار نوشتن است. وقت بگذارید و تلاش کنید تا کار خود را در خبرنامه‌ها و نشریات آن‌ها منتشر کنید و از آن‌ها به‌عنوان بخشی از نمونه کارهای خود استفاده کنید.

بهترین مقالات خود را به فایل PDF تبدیل کنید که بتوانید به‌راحتی آن‌ها را با ایمیل برای کارفرمایان بالقوه یا مشتریان بفرستید.

حتما بخوانید: چگونه چک لیست خود را مدیریت کنیم؟

بیرون بروید و شروع به  شکار شغلی کنید.

هنگامی‌که احساس می‌کنید که توانایی حرفه‌ای نوشتن را دارید، در مورد چیزی که می‌خواهید در مورد آن بنویسید، فکر کنید و سپس شروع به تماس با افراد مرتبط با آن موضوع کنید. ناشرانی که می‌خواهید برای آن‌ها بنویسید را پیدا کنید، سپس دستورالعمل‌های آن‌ها را بخوانید. بیش‌ازحد نمی‌توان روی این موارد تأکید کرد – ارسال درخواست و مقالاتی که  هیچ ارتباطی با انتشارات ندارند به همان اندازه بد است که  درخواست مصاحبه شغلی‌ای هرگز به شرکت نرسیده است. بازار خود را بشناسید و بر اساس آن رویکرد نوشتاری خود را شناسایی کنید. و قبل از ارسال یک مقاله کامل، یک درخواست برای یک نشریه بزرگ ارسال کنید، مگر اینکه شما “در مشخصات” آن را نیز ارسال کرده باشید، یا اگر از اینکه وقت ارزشمندتان را صرف مقاله‌ای کنید که هرگز منتشر نخواهد شد رضایت دارید.

نوشتن برای یک روزنامه: یک درخواست با موضوع به شهر / شیوه زندگی به سردبیر روزنامه ورزشی محلی خود ارسال کنید  و در مورد اینکه آیا آن‌ها علاقه‌مند به انتشار یک مقاله در مورد این موضوعات هستند سؤال کنید. اولین پاراگراف مقاله خود را و یک طرح کلی از مندرجات اختصاص دهید. در صورت عدم پاسخ، دو هفته دیگر تماس بگیرید. رویکرد دیگر این است که مقاله تکمیل‌شده‌ای برای آن‌ها در نظر بگیریم “با درج مشخصات بر روی آن”. در این مورد، ویرایشگر آن را خواهد خواند اما مجبور نیست آن را منتشر کند.

نویسندگی مجله یا سایر نشریات مهم: در مورد چیزی که می‌خواهید درباره آن بنویسید، فکر کنید سپس یک درخواست به سردبیر یک نشریه مهم مرتبط با آن موضوع ارسال کنید و از آن‌ها بپرسید آیا تمایلی برای انتشار یک مقاله یا این موضوع هستند یا خیر. پاراگراف اول مقاله خود و یک طرح کلی از آن را ضمیمه کنید. اگر پاسخی دریافت نکنید، پس از چهارتا شش هفته با آن‌ها تماس بگیرید. مجلات زرد یکی از بهترین گزینه‌ها برای یک نویسنده فریلنس است.

نویسندگی آنلاین: برندهای شغلی آنلاین را چک کنید، وبلاگ نویسان، سازندگان محتوای وب و سایر کارهای نوشتاری را بررسی کنید. در صورت لزوم، از شیوه ارائه درخواست با ایمیل استفاده کنید، یا به‌سادگی به توصیف شغل به شیوه‌ای ساده بپردازید. برای وبلاگ نویسی مهمان، به‌وضوح مشخص کنید که شما محتوای وبلاگ را خوانده‌اید و از آن لذت برده‌اید و پیشنهاد خود را کوتاه و شیرین بیان کنید. وبلاگ‌های خوب تعداد زیادی درخواست و نیازهای شمارا دریافت می‌کنند تا بتوانید ایستادگی کنید و وبلاگ نویس را وادار کنید که بخواهد آن‌ها را بخواند. برای سایت‌های مختص مقاله، اگر آن‌ها از شما می‌خواهند که یک نویسنده معتبر باشید، این کار را انجام دهید و کلیه اطلاعات و سوابق مورد نیاز و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید. برای آن دسته از سایت هایی که نیازی به چیزی بیشتر از عضویت ندارند، به عضویت این سایت‌ها دربیایید، اما برای امرارمعاش به این سایت‌ها توجه نکنید! این دسته خوراک یک نویسنده فریلنس است.

برای خودتان مقاله بنویسید.

اگر قبلاً یک مقاله کامل ارسال نکرده‌اید و صرفاً درخواست ارسال کرده‌اید، وقت آن است که زمانی که مشتری یا کارفرما تائید می‌کند که مقاله شمارا می‌خواهد شروع به نوشتن مقاله خود کنید. (به‌هرحال، تبریک می‌گویم.) مطابق با شیوه منحصربه‌فرد و فوق‌العاده خود بنویسید و از تطبیق نوشته‌هایتان با قالب‌های سایر نویسندگان اجتناب کنید. به هر وسیله‌ای بر روی دستورالعمل‌های موردنیاز نشریه موردنظر تأکید کنید، اما سعی کنید از کلیشه‌ها، پیچیدگی  عبارت، نثر خشن و محتوای خسته‌کننده مرگبار اجتناب کنید. شما قبلاً این کار را کرده‌اید، درست است؟

یک فرهنگ اصطلاحات، یک لغت‌نامه و کتاب دستور زبان را همه‌جا همراه خود داشته باشید. اگر شما به زبان انگلیسی می‌نویسید که گویش مناسبی ندارد و یا زبان مادری شما نیست، یک منبع برای دستور زبان انگلیسی که در حال نوشتن آن هستید نیز به همراه داشته باشید.

حتما بخوانید: ۲۵ استراتژی یک فریلنسر موفق

مشاغل مرتبط با نویسنده فریلنس و حتی قراردادهای در حال انجام پیدا کنید.

امکانات زیادی در هر یک از دو رسانه چاپی و رسانه‌های آنلاین وجود دارند. مشکل همیشه رقابت است، بنابراین شما باید سبک خود را تیز و جالب نگه‌دارید، لیست تماس‌های خود را با جزئیات تنظیم کنید، و انگیزه خود را زنده نگه‌دارید. مهارت‌های نوشتاری خود را از طریق خواندن طور وسیعی از موارد، شرکت در مذاکرات و سمینارهای مربوطه بهبود ببخشید، و در زمینه هایی که در حال نوشتن مطلب هستید، به‌روز باشید. این خصوصاً زمانی مهم است اگر شما در زمینه هایی که به سرعت تغییر می‌کنند، همچون تکنولوژی و مد در حال نوشتن مطلب هستید.

هر بار که مقاله‌ای منتشر می‌کنید، نمونه کارهای خود را به‌روزرسانی کنید.

از نظرات ویراستار خود بیاموزید. اصطلاحات دستور زبان خود را اصلاح کنند، نثر نوشتاری سنگین خود را اصلاح کنید و این واقعیت که فردی توصیه‌های طلایی در مورد چگونگی بهبود مهارت‌های نویسندگی به شما ارائه کرده است را جشن بگیرید.

برگرفته از: WikiHow

مترجم: مهسا دبستانی

برای مشاهده پروفایل این فریلنسر در کاریشه اینجا را کلیک کنید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *