چگونه یک نویسنده فریلنس موفق شوید؟ (قسمت اول)

چگونه یک نویسنده فریلنس موفق شوید؟ (قسمت اول)

صدها هزار فرصت نوشتن وجود دارند. بیشترین استفاده از آن درجایی است که هنر فریلنس خودنمایی می‌کند. نویسنده فریلنس کسی است که بدون تعلق به یک شرکت یا سازمان خاص، اما به‌مثابه یک شرکت کوچک یا در قالب یک قرارداد مستقل عمل می‌کند. ممکن است به‌عنوان یک نویسنده فریلنس تمام‌وقت برای گذران زندگی یا یک فریلنسر پاره‌وقت که درآمدی ثابت دارد، فعالیت کنید. مورد دیگر این است که به‌عنوان سرگرمی یا برای دستیابی به مجموعه‌ای از مهارت‌ها مبادرت به انجام این کارنمایید. در این مقاله، شما می‌توانید با اصول اولیه‌ای آشنا شوید که راه شما را به‌عنوان یک فریلنسر خواه با دید اشتغال خواه سرگرمی تسهیل می‌نمایند.

نویسنده خوبی باشید.

ممکن است خودمختاری به نظر برسد اما گروه قابل‌توجهی از افرادی هستند که اعتقاددارند که توانایی نوشتن دارند اما زمانی که شروع به نوشتن می‌کنند عدم اصالت آن‌ها، عدم تسلط خوب به دستور زبان و انضباط شخصی و موارد دیگر رخ می‌نمایند. اطمینان حاصل کنید که موقع نوشتن راحت هستید و وسیله‌ای است که می‌توانید درونیات خود را با سهولت و وضوح بیان کنید، و نوشتن مقوله‌ای است که شما تقریباً به‌طور ذاتی آن را روزانه به‌طور بی‌وقفه انجام می‌دهید.

اگر شما مدرک نویسندگی ندارید، اخذ یک مدرک دانشگاهی در زمینه روزنامه‌نگاری یا انگلیسی و یا گذراندن یک کارگاه آموزشی را مدنظر قرار دهید به‌طوری‌که حداقل از الزامات کلی در نویسندگی و اصطلاحات مورداستفاده  آگاهی داشته باشید. حتی اگر شما از قبل دارای مدرک در دوره‌های غیر مرتبط با نویسندگی هستید، ممکن است به این نتیجه برسید که اخذ دیپلم نویسندگی یا داشتن شغلی سطح پایین به‌عنوان یک کپی رایتر یا ویراستار راحت‌تر از اشتغال در رشته‌ای مرتبط با آنچه در آن فارغ‌التحصیل شده‌اید، باشد.

تصمیم بگیرید که شما موضوعات داستانی یا غیرداستانی یا هر دو را ترجیح می‌دهید. فروش موضوعات غیرداستانی راحت‌تر از داستان است، بنابراین هنگام انتخاب، این مهم را در نظر داشته باشید. اگر شما برای سرگرمی نویسید، از آزادی عمل بیشتری برای امتحان برخوردارید.

تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید برای امرارمعاش، به دست آوردن پول اضافی یا برای سرگرمی بنویسید. دلیل شما از تبدیل شدن به یک نویسنده فریلنس متأثر از رویکردی است که شما برای انجام کار فریلنس دارید. در نظر داشته باشید که پرداختن با نویسندگی فریلنس به‌عنوان یک منبع درآمد تمام‌وقت مستلزم سخت‌کوشی و قرار گرفتن در معرض دید دیگران است، بنابراین برای تلاش و صرف وقت آماده‌باشید.

اگر از قبل دارای مدارک تحصیلی هستید، از هر سطح مدرک تا دیپلم، همیشه از آن برای حمایت از تخصص خود استفاده کنید. این‌ها در یک دنیای رقابتی که در آن بسیاری از افرادی که صلاحیت‌های برجسته‌ای ندارند نیز به دنبال همان کار هستند بسیار مفید می‌باشند.

به عنوان یک نویسنده فریلنس به‌راحتی با دیگران تعامل کنید.

شما باید به‌عنوان یک نویسنده فریلنس با دیگران تعامل کنید مگر اینکه شما بخواهید رمان‌نویس ناشناسی باشید که در فقر زندگی می‌کند. شما باید خودتان را آماده کنید که بازارتان را پیدا کنید، کسب درآمد کنید و به‌پیش بروید. همچنین شما  باید خوشحال باشید که به‌سرعت و با توجه به نیازها و تغییرات مشتری و یا کارفرمایان به کار خود ادامه دهید و همه این‌ها نیازمند گفتگوی خوب و مهارت‌های تعاملی است. خوشبختانه، کارهای بیشتری می‌تواند از طریق ایمیل انجام شود، به این معنا که شما می‌توانید به ارتباط نوشتاری متکی باشید، اما این بدان معنا است که شما باید آماده‌باشید که خودتان را در معرض دید دیگران قرار دهید و نه اینکه صرفاً بنشینید و منتظر باشید.

به‌عنوان بخشی از این کار، شما باید بدانید چگونه یک درخواست بنویسید. یک درخواست مفهوم آنچه شما برای نوشتن پیشنهاد می‌دهید را همراه با توضیح بسیار کوتاهی از تجربیات و مدارک شما بیان می‌کند. این نامه باید ایده شمارا به یک ویراستار، مالک وبلاگ یا اپراتور وب‌سایت بفروشد که به یک بخش منظم از ابزارهای شما تبدیل خواهد شد. هر چه سریع‌تر با آن انس بگیرید، بهتر است.

بدانید که ایجاد اشتیاق خلاقانه به یک شغل می‌تواند ذوق و شوق شمارا سرکوب می‌کند.

مهم نیست که چقدر نویسندگی را دوست دارید، گاهی مشاغل  نوشتاری وجود دارند که شما از انجام آن‌ها متنفر هستید. در چنین وضعیتی، بدون توجه به احساساتتان، تمایلتان برای به تعویق انداختن کار و وسوسه ناشی از آن، باید هنر “فقط کارت را انجام بده” را یاد بگیرید. اساتید با موانع ناخوشایند به‌عنوان یک کار به آن صورت که هست برخورد می‌کنند و چشم‌به‌راه نوشته‌های جالب‌تر در آینده هستند. برخي از نويسندگان فریلنس دریافتند که این کمک می‌کند که به نوشتن در کنار یکدیگر ادامه دهند، به‌عنوان وسیله‌ای برای حصول اطمینان نسبت به اینکه حداقل چیزی که در حال نوشتن آن است، یک شادی خالصانه است.

متعادل کردن لذت کار انفرادی با کار در میان همهمه افرادی که پیرامون شما را احاطه کرده‌اند.

کار کردن از خانه یا برای خودتان ممکن است مربوط به زمان‌هایی باشد که بسیار تنها هستید (مهم نیست چقدر  نوشته خود را دوست دارید) و می‌توانید احساس کنید که در خلأ کار می‌کنید. بخشی از پاسخ به این امر، ناشی از پذیرش طبیعت غیرمعمول (و اغلب آزادی خواهانه) یک نویسنده فریلنس است؛ بخش دیگر این است که بیرون بیایید و تا آنجا که می‌توانید در کنار مردم قرار گیرید. با داشتن یک نوت بوک یا لپ‌تاپ و دسترسی Wi-Fi قابل‌حمل، می‌توانید سیار باشید، وقتی احساس تنهایی می‌کنید بیرون بروید و در میان مردم بنویسید – یک کافه، یک کتابخانه، یک پارک، هر جا که احساس می‌کنید  دوباره در جامعه حضور دارید. ممکن است متوجه شوید که باید این کار را به‌طور منظم، اکنون یا هر زمان دیگر انجام دهید. فقط سبک خود را پیدا کنید و تمام طول روز خود را در داخل خانه محبوس نکنید.

برای برقراری انضباط شخصی و مدیریت مناسب پول آمادگی داشته باشید.

اگر شما در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد یک شغل به عنوان نویسنده فریلنس هستید، باید احساس خوبی نسبت به مشتریان یا کارفرمایان و خودتان داشته باشید.

قبل از اینکه شروع به کارکنید، سیستم‌های مالی را تنظیم کنید و در مورد صورتحساب، ثبت مالیات و تلفیق حساب‌ها منظم باشید. هنگامی‌که درآمد کسب می‌کنید، نمی‌توانید آن را مخفی کنید!

سازمان‌دهی کنید؛ فضای نوشتاری اختصاصی داشته باشید، تمام کتاب‌های مرجع خود را در یک مکان قرار دهید که به‌آسانی قابل‌دسترسی باشند، تمام تجهیزات نوشتاری را که در شرایط کاری مناسب به آن‌ها نیاز دارید، و یک ایستگاه کاری ارگونومیک مناسب را ترتیب دهید. نوشتن روزانه می‌تواند عواقب وحشتناکی را برای شما به همراه داشته باشد اگر شما به‌خوبی مراقبت نباشید!

سیستم منظمی را در اختیار داشته باشید. خواه شما از یک دفتر خاطرات، یک سیستم یادآوری آنلاین، یک نمودار دیواری، یک‌تخته سفید یا هر چیز دیگری استفاده می‌کنید، مطمئن باشید که یک نوع سیستم وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد تا در یک نگاه دریابید که موعد تحویل هر کار نوشتاری چه زمانی است و کار متعلق به چه کسی هست. به این صورت شما می‌توانید به ترتیب اولویت‌بندی کنید و در لحظات آخر شتاب‌زده عمل نکنید.

به‌خوبی و  به‌طور منظم تعامل کنید. این بسیار مهم است که در فضای بیرون از خانه در برابر مردم برای پرسش احساس راحتی کنید و به آن‌ها در مورد مهارت‌ها و توانایی‌هایتان در مواجهه با فرصت‌ها، و حفظ مشتریان و شرکت‌های مرتبط با پیشرفتتان و هرگونه مسائلی که ممکن است مطرح شوند اطمینان خاطر بدهید.

بیش‌ازحد توانتان کاری انجام ندهید بخشی از سازمان‌دهی، شناخت محدودیت‌های خودتان است. وقتی که به نوشتن منظم روی می‌آورید، به اعتماد به نفس کاذب متکی نباشید مبنی بر اینکه می‌توانید بیش از چند ساعت در روز انجام دهید. به یاد داشته باشید در زندگی روزانه خود تعادل خوبی برقرار کنید.

هدف را مشخص کنید و در عین حال همزمان به عنوان نویسنده فریلنس کار کنید.

اگر قصد دارید برای مجلات، مقالات آنلاین و روزنامه‌ها  بنویسید، کار روزانه خود را ترک نکنید تا زمانی که پول کافی برای حفظ شیوه زندگی خود داشته باشید. این بدان معنی است که ممکن است شما مجبور باشید صبح زود یا عصر یا هر زمان که فرصتی یافتید مثل تعطیلات آخر هفته به نوشتن بپردازید. با این وجود، این تمرین خوبی است که تمرینات نوشتاری خود را به این شکل انجام دهید، زیرا این فرصت را برای شما فراهم می‌کند تا ببینید آیا از نوشتن تحت‌فشار و باوجود طیف وسیعی از موضوعات مختلف لذت می‌برید یا نه. همچنین این فرصت را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید به‌اندازه کافی بنویسید.

بخش مرجع کتاب‌فروشی محلی خود را مشاهده کنید و یک لیست از “نویسندگان بازار کار” را بخرید. این کار این امکان را برای شما فراهم می‌کند که با نحوه نوشتن در راهنماهای  برای فهم بهتر آشنا شوید.

تمرینات متعددی وجود دارند که شما می‌توانید برای افزایش توانایی‌های خود به‌عنوان یک نویسنده یا برای ارسال نامه به سردبیر روزنامه محلی خود، ارسال مقالات برای بولتن کلیسا، ایجاد یک وبلاگ، حتی ارسال مقاله برای wikiHow  آن‌ها را انجام دهید.

برگرفته از: WikiHow

مترجم: مهسا دبستانی

برای مشاهده پروفایل این فریلنسر در کاریشه اینجا را کلیک کنید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *