چطور یک وب سایت طراحی کنیم؟

چطور یک وب سایت طراحی کنیم؟

فرض کنید شما تازه کار خود را در طراحی وبسایت شروع کرده اید و با چالش ایجاد اولین وب سایت خود روبرو هستید. احتمالاً اطلاعات زیادی در دست دارید و واقعاً نمی دانید از کجا شروع کنید. هر وبسایتی متفاوت است و نیاز به یک برنامه ریزی و تفکر خاص دارد، اما بیشتر کارهای طراحی کارهایی هستند که با تغییراتی اندک، مشابه هر پروژه دیگر است. در این پست با توضیح مراحل اولیه در فرآیند طراحی معمولی یک وب سایت شما را راهنمایی می کنیم.

 

  • برنامه ریزی: ذهن خود را پرورش دهید


“برنامه ریزی” نه تنها در طراحی وب سایت بلکه درهر پروژه ای، اولین گام است. موضوع وب سایت مورد نظر خود را طراحی کنید، هر گونه نیاز خاص ممکن را تجزیه و تحلیل کنید. تعریف هر بخشی از پروژه که در ابتدا به ذهن شما خطور می کند، به پیشگیری از مشکلات در آینده کمک میکند و در طول پروژه طراحی به کار شما می آید.

بعضی عناصر کلیدی که باید در این مرحله در نظر گرفت، شامل:

• هدف / هدف از سایت.

• هدف مخاطبان

• انتظار مشتری شما چیست؟ آیا معقول است؟ آیا مناسب است؟ پیشنهادات خود را به مشتری دریغ نکنید، این بخشی از کار شماست.

• تحقیقات بازار: رقابت چیست؟

• سبک و احساس (رنگ، تایپوگرافی، و غیره): انجام برخی از تحقیقات، آنچه در حال حاضر مُد روز است؟ رقبای وب چه می کنند؟ یک جلسه کوچک برای تعیین اینکه می خواهید وبسایت تان چگونه به نظر برسد، برگزار کنید.

• اندازه صفحه: یکبار دیگر، در مورد هدف خود فکر کنید، اینکه از کجا می خواهند سایت شما را ببینند.

• قابلیت استفاده: سعی کنید نه تنها آن را طوری بسازید که خوب بنظر بیاید، بلکه مطمئن شوید که وب سایت شما کاربر پسند طراحی شده است، هر عنصر به درستی قرار داده شده، فضای سفید کافی وجود دارد، هدایت واضح و مفید است و همه چیز به خوبی ساختار یافته است.

 

  • طراحی: از کاغذ به پیکسل

این مرحله زمانی است که تمام برنامه ریزی و پژوهش های قبلی شما مفید بوده باشد. ممکن است طراحی وب سایت بر روی کاغذ ظاهرا عجیب و غریب بنظر بیاید، اما داشتن تصویری از آنچه که در ذهن شماست، حتی اگر یک حدس باشد، می تواند در ایجاد افکار شما نسبت به طراحی کمک کند. وقتی برای خودتان واضح شده بود که می خواهید سایت چگونه به نظر برسد، زمان آن است که به سمت کامپیوتر بروید. اکثر طراحان از نرم افزار فتوشاپ به عنوان نرم افزار اصلی طراحی خود استفاده می کنند. این محبوب ترین انتخاب است، اما گزینه های متفاوتی هم وجود دارد که بعضی از آنها رایگان هستند (برای مثال GIMP). نرم افزار مورد نظر خود را انتخاب کنید و شروع به طراحی کنید. با یک کادر شروع کنید و سپس شروع به اضافه کردن عناصر به طرح خود کنید. اگر طراحی خود را سازماندهی کنید، چنانچه تصمیم به تغییر بعضی از عناصر در طول پروژه داشته باشید، تغییرات ساده تر انجام خواهد شد.

 

  • توسعه: این کار را انجام دهید

وقتی کار طراحی تمام می‌شود، مرحله توسعه شروع می شود. اولین کاری که باید انجام دهید این است که طرح خود را برش دهید. یعنی طرحتان را به قطعاتی که فایل‌های جداگانه وب می‌شوند برش می‌دهید.
اگر تمیز و مرتب کار کرده باشید، (جدا کردن هر عنصر وبسایت در لایه ی مناسب خودش، با استفاده از خط کش، راهنماها و غیره) برش نسبتا سریع و آسان خواهد بود. هنگامی که شما تمام عناصر وب سایت خود را آماده کردید، زمان برنامه نویسی است! باید برای طراحی پایه به HTML و CSS بنویسید.
اگر در طراحی وب مبتدی هستید، این بخش ممکن است جزئی از پروژه به حساب بیاید.
هر کس دارای سطحی از آموزش های بصری است، اما یادگیری نحوه کدنویسی مانند یادگیری یک زبان خارجی، زمان و نظم و انضباط می خواهد. نگران نباشید، بهترین روش برای یادگیری تمرین است، بنابراین تمرین کنید! پس از این، شما می توانید عناصر موثر را به طراحی خود اضافه کنید تا یک وب سایت پویا ایجاد کنید. این بخش نیاز به دانش برنامه نویسی دارد و ما فقط اصول اولیه را شرح می دهیم. برای ساده سازی تغییرات آتی، کد را تمیز نگه دارید و قبل از راه اندازی سایت، همه چیز را آزمایش کنید.

حتما بخوانید: چگونه یک طراح وب باشیم

  • تبریک می گویم! این یک وب سایت است!

حالا کارتان تمام شده! شما اولین وب سایت خود را از ابتدا تا انتها ساخته اید. به یاد داشته باشید این ها راهنمایی بسیار کلی هستند، بنابراین شما می دانید از کجا شروع کنید. طراحی و توسعه وب سایت یک پروژه شخصی است و گردش کار برای هر طراح و مشتری متفاوت است. خطوط ارتباطی را با مشتریان خود حفظ کنید تا تعیین کنید که کدام گزینه برای یک پروژه خاص بهتر است. به جزئیات توجه کنید و از بیان افکار خود نترسید. به یادگیری و کار ادامه دهید.

 

** منابع لازم برای آموزش به زودی به این مقاله اضافه حواهد شد.

برگرفته از: Awwwards

مترجم: حمیدرضا عرفانی‌فر

برای مشاهده پروفایل این فریلنسر در کاریشه اینجا را کلیک کنید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *