پیش از تغییر شغل مطالعه کنید

پیش از تغییر شغل مطالعه کنید

تغییر شغل تصمیم بزرگ و سختی است. اغلب ما از تغییراتی تا این حد بزرگ و جدی می‌ترسیم و ممکن است با توجه به عدم رضایت از شغلمان نتوانیم برای ترک کار اقدامی انجام بدهیم و تنها با گلایه کردن بهره‌وری خود را پایین بیاوریم.

تشخیص علل ترک کار پیش از آنکه اقدام به آن نمایید، اهمیت بالایی دارد و علاوه بر آنکه یادتان می‌ماند چرا شغلتان را ترک کرده‌اید، می‌تواند در توجیه این تصمیم برای شرکت متبوع فعلی یا آینده‌ی شما نیز مؤثر باشد.

 • چرا می‌خواهید شغل خود را ترک کنید؟
 • آیا این‌یک تصمیم احساسی و آنی است؟
 • آیا می‌توان با مذاکره شرایط کاری را بهتر کرد؟
 • آیا تمام راه‌های ممکن برای بهبود شرایط را امتحان کرده‌ایم؟
 • مسائل مالی تا چه حد در تصمیم شما دخیل هستند؟
 • ترک شغل تنها تصمیم باقیمانده است؟
 • شرایط بازار کار شما در حال حاضر چگونه است؟

با پاسخ به سؤالات بالا می‌توانید تصمیم بهتری بگیرید اما اگر درنهایت تصمیم شما بر ترک کار است ادامه‌ی مطلب برای شما مفید خواهد بود.

 1. قبل از ترک کار دنبال کار جدید بگردید.

لابد این ضرب‌المثل قدیمی را شنیده‌اید ” اول چاه را بکن و بعد مِناره را بدزد” . خیلی بهتر است که قبل از اجرایی کردن تصمیم خود برای ترک کار ابتدا شغل بعدی را پیدا کنید. اگر هم مدتی به استراحت و تمدن اعصاب نیاز دارید حداقل تحقیقاتی برای بازار کار خودتان انجام داده باشید و بادید باز از شرایط بازار کار شغل خود را ترک کنید و با چشم‌های بسته در اقیانوس بلاتکلیفی شیرجه نزنید.

 1. سلسله‌مراتب اداری را رعایت کنید:

ابتدا مدیر مستقیم یا سرپرست بخش خود را در جریان قرار دهید. سپس با مدیران رده‌بالا و بخش نیروی انسانی هماهنگ کنید. دلایل ترک شغل خود را به‌درستی و واضح برای مدیر مستقیم خود توضیح دهید. شاید شانس تغییر شرایط به نحو دلخواه شما در سازمان وجود داشته باشد. این شانس را از خودتان دریغ نکنید.

 1. اگر شغل بعدی را پیدا کردید و هنوز از شغل فعلی خود استعفا نداده‌اید باید به‌محض معلوم شدن نتیجه‌ی مصاحبه اولیه مدیر مستقیم خود را در جریان قرار دهید.

در بسیاری از قراردادهای کاری ذکرشده است که کارمند موظف است حداقل ۳۰روز قبل از ترک شغل، مدیر و مجموعه را در جریان اتمام همکاری قرار دهد. ممکن است برای جایگزین کردن نیرویی که وظایف شمارا انجام بدهد نیاز به آموزش باشد که آموزش نیروی جدید بخشی از فرآیند قطع همکاری شما باشد.

 

ترک کار از نظر قانون وزارت کار به چه صورت است؟

 

 1. قبل از استعفا حتما تمامی مدارک و مستندات و پرونده هایی که در اختیار شماست و برای انجام وظایف موردنیاز است را مرتب کنید تا نفر بعدی بتواند به‌راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشد و خللی در انجام وظایفش ایجاد نشود.
 2. رفتار حرفه‌ای داشته باشید:

هنگام ترک سازمان به هر دلیلی زمان مناسبی برای تخلیه‌ی خشم و گلایه گذاری نیست. از همکاران و مدیر خود تشکر کنید. درهرصورت روزهای خوب زیادی در زمان همکاری داشته‌اید و بهتر است روی این موضوع متمرکز باشید که در طول مدت همکاری چیزهای جدیدی چه در زمینه کاری چه در زمینه ی اجتماعی یاد گرفته‌اید. روزهای زیادی مفیدترین ساعات خود را کنار همکاران گذرانده‌اید. بخشی از رفتار حرفه‌ای خاطرات خوش روزهای پایان کار است. حتی ممکن است در آینده هرکدام از مدیران فعلی یا همکاران شمارا برای موقعیت‌های شغلی دیگری پیشنهاد کنند.

 1. تا آخرین دقایق حضور در سازمان به انجام امور جاری کار خود بپردازید. نیمه رها کردن کارها اصلاً رفتار حرفه‌ای و درستی نیست. در صورت نیاز به آموزش نیروی جایگزین این کار را با دقت بالا و دلسوزی انجام دهید. شما مدتی (چند ماه تا چند سال) برای این سازمان زحمت‌کشیده‌اید و شایسته نیست با رفتار غیرحرفه‌ای در هنگام ترک کار زحمات چندین ساله‌ی خود را زیر سؤال ببرید یا با رفتار ناخوشایند باعث شوید آن‌ها نادیده گرفته شوند.
 2. نکاتی که برای رفتار حرفه‌ای گفته شد از این نظر هم برای خودتان مفید است که اغلب شرکت‌ها در برگه‌هایی که برای مصاحبه و استخدام پر می‌کنید از شما مشخصات و راه‌های تماس مدیر قبلی را می‌خواهند تا به‌جز رزومه‌ای که ارائه کردید از مدیر قبلی‌تان هم درباره‌ی شما و نحوه‌ی کار کردنتان سؤال کنند. بخش قابل‌توجهی از اعتماد به شما برای استخدام می‌تواند همین مصاحبه با مدیر قبلتان باشد. پس بهتر است به خاطر عصبانیت یا دل‌زدگی از کار قبلی برای کار بعدی خود مشکل نسازید!
 3. در زمان تصمیم به خروج از سازمان می‌توانید فرد جایگزین را خودتان معرفی کنید. این کار می‌تواند منافعی هم برای شما داشته باشد. اگر آن فردی که معرفی می‌کنید در سازمان شما مشغول باشد نیاز به آموزش و انتقال اطلاعات کمتری دارد. اگر فردی از آشنایان خود را برای این کار پیشنهاد کنید شاید ارتباط برقرار کردن و آموزش برایتان راحت‌تر باشد. البته که این پیشنهاد دادن به‌منزله‌ی تائید و پذیرفته شدن از جانب مدیریت نیست اما شمارا فردی دلسوز و مقید به سازمان نشان می‌دهد.
 4. تحقیقات پیرامون موقعیت شغلی بعدی خود را دست‌کم نگیرید. اگر قرار است در ردیف شغلی‌ای مشغول به کار شوید که در حال حاضر دارید باید درباره‌ی مدیران جدید خود و همچنین جو کلی محل کار جدید تحقیق کنید. اگر قرار است در سمتی متفاوت مشغول به کار شوید درباره‌ی شغل جدید هم مطالعه کنید. شرح وظایف شغل جدید را مطالعه کنید و درباره‌ی سازمان و تعهدات موردنیازشان پرس‌وجو کنید. برای مدیر جدید شما خوشایند خواهد بود که شما مطالعاتی درزمینه ی کاری جدید خود داشته باشید.
 5. ترک شغل و یا تغییر شغل کار راحتی نیست. ریسک بالایی دارد که شغل جدید هم نتواند رضایت شمارا جلب کند. شاید جذابیت‌های مالی انگیزه‌ی اصلی تغییر شغلی شما باشد اما در سازمان جدید شرایط کاری خاصی حکم‌فرما باشد که رضایت شغلی شمارا کاهش دهد. بادید باز و بررسی ریسک‌های تغییر این کار را انجام دهید. کمی صبور باشید تا پذیرفته شدن شما در سازمان جدید کمی زمان لازم است. روزها و هفته‌های اول اگر در دوره‌ی آزمایشی هم نباشید برای شما مهم و سرنوشت‌ساز خواهد بود. شناخت اولیه از شما می‌تواند مبنای خیلی از قضاوت‌ها و تصمیمات آتی مدیریت باشد. صبور و خوش‌بین باشید.

 

بعد از تمام این نکات یک‌راه دیگر هم پیش روی شماست. می‌توانید با استفاده از تخصص خود و در منزل کارهای فریلنسری انجام دهید. شما می‌توانید با ثبت‌نام در وبسایت های مخصوص فریلنسرها پروژه بگیرید. معیاب و مزایای کار کردن به‌عنوان فریلنسر را قبلاً در همین وبلاگ نوشته‌ایم. اگر تصمیم به این کار دارید خواندن این مطلب برای شما مفید خواهد بود.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *