هزینه ساختن اپلیکیشن موبایل چقدر است؟

هزینه ساختن اپلیکیشن موبایل چقدر است؟

آیا می‌خواهید یک اپلیکیشن موبایل بسازید؟ سوالی که در این زمینه همیشه مطرح می‌شود این است که هزینه ساختن اپلیکیشن موبایل چقدر است؟ اما هیچ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد. هزینه ساختن اپلیکیشن موبایل به عوامل زیادی بستگی دارد. از این عوامل می‌توان به چند گزینه اشاره کرد مثل پلت‌فرم هدف، ویژگی‌هایی که می‌خواهید اپلیکیشن شما داشته باشد، طراحی، زیرساخت‌های اضافی و در نهایت تیم توسعه‌ای که انتخاب می‌کنید.

بسیاری از فریلنسرها هستند که متاسفانه فرآیند را ساده نشان می‌دهند و می‌توانند کل پروژه‌ی ساخت یک اپلیکیشن را خیلی پیش‌پا افتاده تلقی کنند. کار آنها همیشه قابل اعتماد نیست. وقتی کسی این کار را پیش‌پا افتاده یا خیلی ساده نشان می‌دهد شاید به خوبی درباره‌ی آن فکر نکرده است یا نتیجه‌ی نهایی کارش از کیفیت خوبی برخوردار نیست. ( برای جلو‌گیری از این مسئله در پست‌های ‌آینده در وبلاگ کاریشه  نکته‌هایی برای روش انتخاب فریلنسر مناسب را آموزش می‌دهیم). همچنین شرکت‌هایی وجود دارند که پروژه را خیلی بزرگ‌تر از آنچه که هست نشان می‌دهند و هزینه ساختن اپلیکیشن موبایل شما را با قیمت‌های غیرطبیعی برآورد می‌کنند.  شرکت‌هایی هم وجود دارند که  تمرکزشان را روی یک ژانر خاص از اپلیکیشن‌ها می‌گذارند و یا توسعه‌‌دهنده‌هایی که به جهانی شدن یک اپلیکیشن فکر نمی‌کنند یا طراحی رابط کاربری “UX” خاص برنامه‌ی شما را طراحی نمی‌کنند. در کنار همه‌ی اینها تیم‌هایی وجود دارند که برای طراحی و تجربه‌ی رابط کاربری “UX/UI” تمرکز بیشتری دارند، کیفیت و قابلیت استفاده از اپلیکیشن شما را مخصوص شما و مناسب با درخواست شما اجرا می‌کنند.

در جریان این مقاله، لطفا بخاطر داشته باشید که هزینه ساختن اپلیکیشن موبایل که در اینجا پیش‌بینی شده است عمدتا بر اساس تجربه‌ است و این تجربه بر اساس ۹ سال فعالیت در این زمینه به دست آمده است. هزینه‌ ساختن اپلیکیشن موبایل به طور میانگین می‌تواند چیزی بین ۵۰۰۰ تا ۵۰۰،۰۰۰ دلار باشد و بسته به عوامل مختلف از ۴ هفته تا ۲۰ هفته هم نیاز به زمان دارد. این یک سرمایه‌گذاری سنگین هم از نظر زمانی، هم از نظر مالی است. چه چیزی هزینه‌ی اپلیکیشن شما را تعیین می‌کند؟ بخوانید تا متوجه شوید:

۶ عامل کلیدی وجود دارد که به تعیین بودجه‌ی مناسب برای توسعه‌ی اپلیکیشن شما کمک می‌کند:

۱-پلت‌فرم هدف

 

هزینه‌ی ساختن اپلیکیشن موبایل شما می‌تواند بسته به سیستم‌عامل‌های مورد نظرتان برای پشتیبانی از برنامه متفاوت باشد. اگر بخواهید بیشتر از یک سیستم‌عامل از برنامه‌ی شما پشتیبانی کند، هزینه‌ی بیشتری صرف توسعه‌ی برنامه‌تان خواهد شد. البته این‌کار همیشه مقدور نیست زیرا کدها در سیستم‌عامل‌های مختلف، متفاوت است و اگر تمایل دارید برنامه‌تان در سیستم‌عامل‌های متفاوت قابل اجرا باشد معمولا مجبورید چند بار یک برنامه را بنویسید. و هر بار هزینه‌ی نوشتن یک کد برای یک برنامه را مجدد پرداخت خواهید کرد.

ما پیشنهاد می‌دهیم برای شروع از یک پلت‌فرم شروع کنید. و اگر ایده‌ی شما به یک ایده‌ی با‌اعتبار تبدیل شد برای پلت‌فرم‌های دیگر هم برنامه‌ریزی کنید.

۲-دامنه و مدل توسعه

هنگامی که تصمیم‌می‌گیرید با توسعه‌ی یک برنامه پیش بروید، اولین گام این است که اهداف کسب و کار را تعیین کنید و راه‌حل‌های مورد نیاز خودتان را داشته باشید. در بخش سوال اصلی در این زمینه این است که برنامه‌ی شما چه خواهد بود؟ شما نیاز دارید تا یک لیست دقیق از مشخصات فنی و یک لیست از ویژگی‌هایی که قرار است برنامه شما داشته باشد، تهیه کنید. اگر شما به عنوان یک فرد غیر فنی به ویژگی‌ها فکر می‌کنید و برایشان برنامه‌ریزی می‌کنید باید یک تیم فنی داشته باشید تا بتوانند به شما در این زمینه مشاوره بدهند که چه ویژگی‌هایی ممکن است یا چیزهایی که شاید ممکن نیست چه جایگزین‌هایی دارند. در مواردی هم تیم فنی می‌تواند یک مشاوره خوب برای روش‌های قدیمی و جدید به شما بدهد. نکته‌ی دیگری که باید در نظر داشته بگیرید این است که چگونه می‌خواهید برنامه‌ی خود را بسازید. آیا می‌خواهید بر پایه‌ی یک سری ویژگی‌ که از اول پیش‌بینی کرده‌اید پله پله جلو‌ بروید یا می‌خواهید زمینه‌ی کار را شروع کنید و در حین کار ویژگی‌هایی برای آن در نظر بگیرید و اجرا کنید. اینها دو مدل توسعه‌ی کاملا متفاوت است و هزینه‌ی هر کدام نیز متفاوت است و انتخاب هر کدام از این روش‌ها در هزینه‌ی ساخت برنامه‌ی شما تاثیر دارد.

پیشنهاد ما یک روش ترکیبی از این دو روش ذکر شده است.  یعنی با مجموعه‌ای از الزامات مثل طرح‌ها، قابلیت‌های کلیدی و برخی اسناد شروع کنید و در طی فرآیند توسعه برای یک سری از ویژگی‌ها یا حتی جزئیات برخی موارد انعطاف‌پذیر باشید.

۳-طراحی

طراحی برنامه در هر دو مورد تجربه‌‌ی کاربری و رابط کاربری “UX,UI” چیزی است که برنامه‌های خوب را از برنامه‌های شگفت‌انگیز جدا می‌کند. یک تجربه‌ی کاربری شگفت‌انگیز که پس از یک ایده‌ی عالی می‌آید، یک برنامه‌ی موفق است.

اگر یک طراحی متوسط می‌خواهید که کاربران با آن آشنا باشند هزینه‌ی کمتری نسبت به یک طراحی چشمگیر دارد که کاربران به سختی از آن دست می‌کشند. طراحی برنامه بر اساس تعداد صفحه‌هایی که در برنامه‌تان نمایش داده می‌شود متفاوت است.

یک طراح UX/UI با تجربه می‌تواند بازخورد‌های ارزشمندی در مورد آنچه که بر روی کاربران هدف جواب می‌دهد یا جواب نمی‌دهد در اختیار شما قرار دهد.

اگر خودتان طراح هستید یا ایده‌هایی دارید که می‌تواند به توسعه‌دهنده کمک کند، می‌توانید در برخی هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.

۴-برنامه‌ی سفارشی و توسعه‌ی مبتنی بر پلت‌فرم

سیستم‌عامل‌های زیادی برای توسعه‌ی یک نرم‌افزار موبایل وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد یک برنامه‌ی سریع و آسان و ارزان بسازید، آن‌ها برخی محدودیت‌ دارند- اکثر این سیستم‌عامل‌ها مجموعه‌ای از ویژگی‌های خاص که شما به آن احتیاج دارید را ندارند، تنظیمات بسیار کمی برای شما قابل استفاده است و در مقایسه با برنامه‌ای که خاص شما کد زده شود بسیار ساده است و ارزان‌تر.

هزینه‌ی توسعه‌ی یک برنامه‌ی سفارشی مخصوص شما در مقایسه با یک پلت‌فرم آماده بسیار بیشتر است. اما با این حال یک مجموعه‌ی منحصر‌بفرد نیاز به ویژگی‌های خاص، طراحی رابط کاربری خاص و طراحی رابط کاربری خاص دارد که شما تنها می‌توانید از طریق سفارش یک برنامه به آن دست‌یابید. در ضمن داشتن کد منبع “source code” یکی از نگرانی‌های شایع برای صاحبین استارت‌آپ‌ها و شرکت‌هاست و تاکید بسیاری بر آن وجود دارد که شما از راه سفارش یک برنامه‌ می‌توانید آن را داشته باشید.

۵-ویژگی‌های برنامه

احتمالا پویا‌ترین و مهم‌ترین عامل هزینه ساختن اپلیکیشن موبایل، ویژگی‌های آن برنامه است. هزینه‌ی توسعه برنامه شما بستگی به نوع ویژگی‌های آن دارد- آیا این یک برنامه‌ی ساده است، یک MVP برای یک برنامه‌ی اجتماعی است یا یک برنامه پیچیده که دارای ایمیل و ورود از طریق شبکه‌های اجتماعی و GPS ، اعلان‌ها و .. دارد؟ همانطور که تعداد و پیچیدگی ویژگی‌های برنامه‌ی شما افزایش می‌یابد، هزینه‌های توسعه نیز افزایش می‌یابد.

۶-زیرساخت

اگر برنامه‌ی شما یک برنامه‌ی آفلاین مستقل نیست و یک قسمت سرور دارد، هزینه‌ ساختن اپلیکیشن موبایل افزایش می‌یابد. شما باید تنظیمات سرور، شرایط ذخیره‌سازی، رمزگذاری داده‌ها و امنیت، ارتباط با برنامه، مدیریت کاربر را هم در میان دیگر موارد در نظر بگیرید.

۷-هزینه‌های اضافی

جدا از هزینه‌‌های توسعه‌ی یک برنامه، هزینه‌های اضافی مربوط به این کار هم وجود دارد که معمولا افراد آن‌ها از پیش در بودجه‌بندی خود پیش‌بینی نمی‌کنند. برخی از این هزینه‌های مدام تکرار می‌شوند.

  • حساب‌های توسعه دهندگان

اپل و گوگل و ویندوز حساب‌های کاربری دارند که اگر می‌خواهید برنامه‌تان در فروشگاه‌های رسمی‌ آن‌ها باشد باید هزینه‌ی این حساب‌های کاربری را پرداخت کنید.

  • اجزای سمت سرور و خدمات ابری

اگر برنامه‌ی شما به یک جزء جانبی سرور برای ذخیره‌ و بازیابی داده نیاز دارد، هزینه‌های مختلف مرتبط با آن وجود دارد. این شامل الزامات ذخیره سازی، میزبانی وب، نام دامنه، صفحات لندینگ، تهیه پشتیبان داده‌ها و غیره. اگر برنامه‌ی شما از خدمات دیگر ابر مانند خدمات پیام کوتاه، چهارچوب اعلان‌ها و تجزیه‌ و تحلیل و یا هر چهارچوب دیگری که سفارشی است، باید هزینه‌ی اضافی برای آن‌ها در نظر بگیرید.

  • نگهداری برنامه

امروزه بسیاری از برنامه‌ها در فروشگاه‌ها، برنامه‌های زامبی هستند- برنامه‌هایی که روزی توسط توسعه‌دهندگان منتشر شده‌اند و هیچ‌گونه پشتیبانی یا به‌روزرسانی برای نسخه‌های جدید سیستم‌عامل‌ها یا دستگاه‌ها ندارند.

اما فروشندگان برنامه که در این کار جدی هستند باید نسبت به خدماتی که به مشتریان ارائه می‌شود اطمینان حاصل کنند. این خدمات شامل پشتیبانی برای به‌روزرسانی سیستم عامل، پشتیبانی از دستگاه‌های جدید، رفع اشکال، درخواست ویژگی‌ و غیره است.

با یک سیستم‌عامل بسیار تقسیم‌بندی شده مانند اندروید، ضروری است که برنامه‌ی شما از آخرین نسخه‌ی سیستم‌عامل و همچنین از ۵ یا ۶ نسخه قدیمی‌تر پشتیبانی کند. این کار می‌تواند یک هزینه‌ی گران باشد. بنابراین هنگام برنامه‌ریزی برای هزینه‌ها این را هم در نظر داشته باشید.

با جمع‌بندی نکات بالا می‌توانید هزینه ساختن اپلیکیشن موبایل مخصوص به خودتان را برآورد کنید.

 

برگرفته از newgen apps

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *