نرخ تبدیل در شبکه‌های اجتماعی را چگونه اندازه‌گیری کنیم؟

نرخ تبدیل در شبکه‌های اجتماعی را چگونه اندازه‌گیری کنیم؟

نرخ تبدیل در شبکه‌های اجتماعی چقدر مهم است؟

مطالعه Shareaholic در سال ۲۰۱۵ نشان داد که شبکه‌های اجتماعی عامل اصلی مراجعه به وب‌سایت‌ها هستند. بیش از ۳۰ درصد از بازدید‌ها، ورودی از شبکه‌های اجتماعی بوده اند که تا سال ۲۰۱۹ این مقدار نیز افزایش داشته است.

برای سازمان هایی که از شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک بازوی بازاریابی استفاده می کنند، درک چگونگی تبدیل نرخ تبدیل شبکه‌های اجتماعی به مشتری بسیار با اهمیت است.

پارامترهای زیادی برای ردیابی کاربران در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد ، اما همه آنها به یک ROI (نرخ بازگشت سرمایه) ساده معنی نمی‌شوند.

فرض کنید شاهد کاهش درصد فروش هستید اما دنبال کنندگان شما در شبکه های اجتماعی در حال افزایش هستند، آیا این بدان معناست که ROI شما افت کرده است؟ یکی از بهترین روش ها برای ارزیابی میزان نرخ تبدیل، تقسیم روش بررسی پارامترهای شبکه‌های اجتماعی به چهار گروه است:

 • کاربردی بودن محتوا
 • میزان به اشتراک‌گذاری
 • ایجاد سرنخ
 • میزان فروش

کاربردی بودن محتوا، یک ایده نسبتاً ساده است. به پست ها و محتویات صفحه خود نگاه دقیق تری کنید، سپس ارزیابی کنید که محتویات شما تا چه اندازه برای مخاطب شما کاربردی است.

چند نفر از صفحه شما بازدید کرده‌اند؟ این بررسی در مورد صفحات، فیلم‌ها و میزان دانلودهای شما صدق می کند. به اشتراك‌گذاري روش خوبي براي اندازه‌گيري میزان تعامل مخاطب و محتوای شما می‌باشد. مفهوم کلی این نوع بررسی برای آن است که بتوانید ارزیابی کنید محتوای شما به اندازه کافی جذاب بوده است یا نه.

پرسیدن این سوالات به نتیجه‌گیری شما کمک می کند:

 • آیا محتوا را دوست داشته‌اند و به اشتراک گذاشته‌اند؟
 • آیا محتوای صفحه شما را برای دیگران فوروارد کرده‌اند؟
 • آیا از طریق محتوا در شبکه‌های اجتماعی ورودی به سایت داشته‌اید؟

مطالعه این مقاله میتواند برای شما مفید باشد : ۱۰ نکته برای ایجاد وبلاگ در اینستاگرام

نقش شما در این بین چیست؟

با قرار دادن دکمه های به اشتراک‌گذاری می‌توانید پروسه ارسال محتوا به دیگران را آسان‌تر کنید.

مورد بعدی که باید درنظر بگیرید ایجاد راه‌هایی برای گرفتن سرنخ است.

نکته اینجاست که اگر محتوای شما برای مخاطب کاربردی و مفید باشد آیا باعث دنبال کردن صفحه شما می شود یا خیر.

به دلیل این که هدف شما آن است که مخاطب را همراه خود کنید از طریق دریافت ایمیل این ارتباط را حفظ کنید.

آخرین پارامتر، موثرترین روش است چرا که به صورت دقیق مشخص می‌کند  که کدام محتوا چه میزان درآمدی برای شما به ارمغان آورده است.

به راحتی می توانید از طریق مشاهده داشبورد فروش آنلاین یا فعالیت فروش آفلاین آن را اندازه گیری کنید، اما برای انجام این کار باید ابتدا دکمه های (CTA) ایجاد کنید.

پس از طبقه بندی این پارامترها، می توانید اهداف خود را تعیین کنید که به شما در تعریف ROI کمک می‌کند. این پارامترها باید یکتا، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط و متناسب با زمان باشند.

نکات قابل توجه برای بررسی نرخ تبدیل:

 • اهداف خاص منجر به یک مقصد دقیق می‌شوند. شما نیاز به چه دستاوردی دارید؟
 • آیا اگر ۱۲۰ بار پست شما را به اشتراک بگذارند برای شما کافیست؟ آیا ثبت نام ۳ نفر از تعداد کل بازدیدکنندگان از نظر شما موفقیت آمیز است؟
 • اهداف قابل دستیابی اهداف واقعی هستند. نمی توانید ۵۰۰۰ دنبال کننده جدید را در یک روز انتظار داشته باشید. واقع‌بین باشید چه چیزی برای نام برند شما قابل دستیابی است؟
 • اهداف مرتبط مواردی هستند که در واقع برای شرکت شما مهم هستند و فعالیت های سازمان را رو به جلو میبرند.
 • مبتنی بر زمان به معنای تعیین اهداف در طی بازه زمانی یک ماه، یک سال و غیره است.

هنگامی که اهداف خود را ایجاد کردید، اندازه‌گیری ROI شما به یک فرآیند ساده تر تبدیل می‌شود. با ردیابی و اندازه‌گیری هر یک از اهداف خود از طریق ابزاری مانند Google Analytics و Statusbrew Reporting شروع کنید. مقادیر پولی مانند فروش متوسط ​​و ارزش زمان صرف شده را اضافه کنید. سپس ROI خود را محاسبه کنید.

تصمیم بگیرید که چقدر برای طراحی، ابزار و زمان درگیر هستید. تعیین کنید که آیا مقدار بازدهی برای شرکت شما ارزش دارد یا خیر.

آیا ROI رسانه اجتماعی شما ارزش آن را دارد؟ سعی کنید از این ایده‌ها برای ردیابی پارامترهای شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید! اگر برای مدیریت فعالیت شبکه‌های اجتماعی خود به کمک نیاز دارید  میتوانید نوع فعالیت خود را در کاریشه ثبت کنید.

برگرفته از: https://blog.thatagency.com

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *