مدیریت استرس و مدیریت زمان باهم مرتبطند و چگونه استرس را کاهش دهیم؟

مدیریت استرس و مدیریت زمان باهم مرتبطند و چگونه استرس را کاهش دهیم؟

آیا در زندگی خود دچار استرس هستید؟

فرقی نمی‌کند که چه کسی هستید و چه‌کاری انجام می‌دهید، در برخی از لحظات زندگی خود، استرس را تجربه خواهید کرد. متأسفانه هستند افرادی که با استرس بیشتری نسبت به سایر افراد مواجه می‌شوند برای همین شما باید توانایی مدیریت استرس را داشته باشید.

به‌طور مثال، افرادی که مشاغل بسیار سختی را انتخاب می‌کنند اغلب استرس بیشتری نسبت به عموم افراد دارند. نمونه‌هایی از برخی از این مشاغل، کنترل ترافیک هوایی، ناظران اورژانس، پرستاران و افسران پلیس هستند.

اما علاوه بر استرس شغلی که طریق از پیمودن مسیرهای شغلی دشوار به وجود می‌آید،  راه‌های دیگری نیز برای ایجاد این حس وجود دارد. این حس معمولاً ناشی از عدم مدیریت زمانی شما است که می‌تواند هرکسی را بدون در نظر گرفتن شغل انتخابی‌اش تحت تأثیر قرار دهد. در حقیقت، می‌توان گفت که مدیریت استرس و مدیریت زمان باهم‌ مرتبط هستند.

احساس کنترل بیشتری داشته باشید

هنگامی‌که زمان را مدیریت کنید، می‌توانید به‌طور عاقلانه‌ای کنترل بیشتری بر روی زمان خود داشته باشید. این امر می‌تواند شمارا آرام‌تر کرده و نتیجتاً به‌طورکلی استرس کمتری خواهید داشت. بنابراین، مدیریت استرس و مدیریت زمان دست‌به‌دست هم ‌می‌دهند و باهم مرتبطند.

به تعویق انداختن کار تا آخرین لحظه از تکمیل یک پروژه کاری یا به تعویق انداختن انجام یک کار در خانه می‌تواند باعث ایجاد استرس شود. از همین رو، سعی کنید برای آنچه که باید در محیط کار و در خانه انجام دهید اولویت‌بندی کنید، تا بتوانید پروژه‌ها را به‌موقع کامل کنید. این امر باعث کاهش سطح استرس شما می‌شود.

سازمان‌دهی کنید

ازآنجایی‌که مدیریت استرس و مدیریت زمان باهم مرتبطند، سازمان‌دهی می‌تواند بر هر دو مورد تأثیر بگذارد. در حقیقت، بخشی از مدیریت زمان شامل سازمان‌دهی هست. استفاده از ابزارهایی مانند تقویم آنلاین می‌تواند در این مورد کمک کند.

بهبود مدیریت استرس را در بهبود کارایی جستجو کنید

راه‌های زیادی برای بهبود مدیریت استرس و مدیریت زمان ازجمله بهبود کارایی در کار وجود دارد. این کار را می‌توان از طریق اتوماسیون بسیاری از وظایف و فرایندهای ممکن انجام داد.

راه دیگر برای بهبود بهره‌وری، ارزیابی کردن کاری است که انجام می‌دهید. به دنبال آن دسته از روش‌های کاری باشید که اکنون ممکن است ناکارآمد یا غیرضروری باشند. یا به ایمیل‌های خود صرفاً هر دو ساعت یک‌بار پاسخ بدهید به‌جای اینکه در اثنای انجام پروژه‌ای مهم این کار را انجام دهید‌.

بهبود کارایی و بهره‌وری این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا کار بیشتری را ظرف مدت‌زمان کمتری انجام دهید. مدیریت زمانی بهتر، شمارا آرام‌تر می‌سازد و درنتیجه شما استرس کمتری خواهید داشت.

آمادگی بهتری پیدا کنید

داشتن آمادگی بهتر برای جلسات یکی دیگر از راه‌های مدیریت استرس و نتیجتاً مدیریت زمان هست. برنامه‌ریزی برای جلسات پیش رو، شامل ایجاد برنامه‌های ملاقات هست.

هنگامی‌که شما ملاقات را برنامه‌ریزی می‌کنید، به شما در طول جلسات کمک می‌کند تا در یک مسیر حرکت کنید. دریافت و اطلاع از موضوع یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی است که افراد در مورد جلسات عنوان می‌کنند .

بااین‌وجود، دنبال کردن دستور کار به شما کمک می‌کند تا در وهله اول از کاری را به انجام برسانید که به خاطر آن ملاقات شکل‌گرفته است. همچنین دنبال کردن دستورالعمل‌ها به سایر افراد حاضر در جلسه کمک می‌کند تا برای موضوعاتی که موردبحث خواهند بود، آماده شوند.

حتما بخوانید: مدیریت پروژه برای فریلنسرها

از تغییر جهت دائمی و ایجاد اختلال در کارها بپرهیزید

راه دیگر برای مدیریت زمانی بهتر و درنتیجه داشتن استرس کمتر این است که بر مبنای عملکرد دسته‌ای امور (پردازش دسته‌ای) کارکنید. همواره بکوشید تا قبل از تکمیل پروژه‌ها از تغییر جهت دائمی و از این شاخه به آن شاخه پریدن اجتناب کنید.

در عوض، به انجام وظایف گروهی مشابه بپردازید و آن‌ها را یکی پس از دیگری انجام دهید. این امر باعث افزایش سرعت شما می‌شود چراکه بدین شکل ذهن شما می‌تواند از تغییر جهت دائمی و ایجاد اختلال در کارها اجتناب کند.

یک مثال این است که اگر شما بر اساس برنامه‌ریزی رسانه‌های اجتماعی برای یک مشتری کار می‌کنید، بلافاصله پس از انجام یک  کار، برنامه‌ریزی را برای مشتری بعدی انجام دهید. ایده دیگر این است که پی‌درپی ایمیل بزنید، به‌سرعت پاسخگو باشید تا بتوانید به سراغ کارهای دیگر بروید.

کار کردن بر مبنای عملکرد دسته‌ای باعث پیشبرد هر چه سریع‌تر کارها می‌شود که درنتیجه، بارکاری کمتری را در بردارد و استرس شمارا کاهش می‌دهد.

واضح است که هر فرد در زندگی خود تا حدی با این حس مواجه می‌شود. اما مدیریت استرس و مدیریت زمان باهم مرتبط اند. بنابراین، چنانچه مدیریت زمانی خود را بهبود ببخشید، سطوح استرس شما نیز کاهش خواهند یافت.

برگرفته از: Calendar

مترجم: مهسا دبستانی

برای مشاهده پروفایل این فریلنسر در کاریشه اینجا را کلیک کنید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *