فریلنسر حرفه ای و ۱۰نکته ای که باید برای پیشرفت بداند

فریلنسر حرفه ای و ۱۰نکته ای که باید برای پیشرفت بداند

۱- در گذشته فریلنسرها از طریق شبکه‌های دوستان و روابط شناخته می‌شدند و پروژه می‌گرفتند. تبلیغات به‌صورت دهان به دهان بود و هرچه دایره‌ی دوستان و آشنایان فرد بزرگ‌تر بود احتمال به دست آوردن پروژه‌های بیشتر و درآمد بالاتر برای آن فرد افزایش پیدا می‌کرد. دوستان و آشنایان با معرفی شخص به کارفرمایان مختلف کمک می‌کردند در کنار یادگرفتن موضوعات جدید که نیاز پروژه‌ها بود درآمد هم کسب کنند؛ اما افرادی که دایره‌ی آشنایان کوچک‌تری داشتند کمتر شناخته می‌شدند و شانس کمتری برای موفقیت در گرفتن پروژه‌ها داشتند. خوشبختانه امروزه سایتهای ارتباط کارفرما با فریلنسرها مثل کاریشه، پونیشا و… به کمک فریلنسر های حرفه ای  آمده است.

۲- کار کردن به‌صورت فریلنسری مزایای بسیاری دارد. برای مثال دیگر نیاز نیست سر ساعت مشخصی از خواب بیدار شده و خود را به محل کار برسانیم. البته دقت در زمان بدی برای تحویل به‌موقع پروژه‌ها را نباید فراموش کرد.

کار کردن در منزل از پشت میزتحریر خودتان با لباس راحتی و بدون دغدغه‌های مربوط به رفت‌وآمد می‌تواند خیلی جذاب باشد اما هستند افرادی که در محیط خانه نمی‌توانند کار کنند یا درس بخوانند. برای کار باید حتما در محیط متفاوتی باشند و برای درس خواندن هم معمولا به کتابخانه مراجعه می‌کنند. اگر شما از این دسته‌ی دوم هستید شاید فریلنسر حرفه ای شدن برای شما گزینه‌ی خوبی نباشد مگر اینکه در شهر شما امکاناتی از قبیل کتابخانه‌هایی که با عضویت بتوانید در محیط آنجا کارکنید یا فضاهای کار اشتراکی مانند فینووا، زاویه، تیوان و… که می‌توانید آنجا میز و صندلی کرایه کنید و به پروژه‌های شخصی خودتان برسید وجود داشته باشد. حتی بعضی از شرکت‌ها یا مؤسسات اتاق‌های خالی و بلااستفاده‌ی خودشان را کرایه می‌دهند که ممکن است بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

 ۳- درصورتی‌که در منزل کار می‌کنید باید بدانید که یک فریلنسر حرفه ای قسمتی از خانه یا اتاق خود را به‌عنوان دفتر کار در نظر میگیرد.

میز کار مرتبی داشته باشید. وسایل کار و همچنین چیزهای موردعلاقه‌ی خود را روی آن میز بچینید. اگر به گل و گیاه علاقه دارید می‌توانید یکی دو گلدان کوچک روی میز کارتان قرار دهید. دیدن سبزی و زندگی و رشد گیاهان هم آرامش‌بخش است هم به زیبایی محیط کار شما کمک می‌کند.

 ۴- مسائلی که حواس شمارا پرت می‌کنند آفت کار فریلنسری هستند. مهم‌ترین آن‌ها گوشی موبایل هوشمند شماست. نوتیفیکشن های شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها، مسیج های تبلیغاتی، اعلان‌های برنامه‌های نصب‌شده و… باید این حواس‌پرت کن‌ها را به حداقل ممکن برسانید؛ مثلا تا جای ممکن اعلان‌های غیرضروری را خاموش‌کنید تا بتوانید با تمرکز بیشتری روی پروژه‌های خود کار کنید.

 ۵- حسن دیگر کار به‌صورت فریلنسر حرفه ای این است که شما معاف از پرداخت‌های مالیاتی هستید. اگر پروژه را به‌صورت شخصی گرفته باشید تمام درآمد حاصل از آن (درصورت خوش قولی و انصاف کارفرما) متعلق به خود شماست اما در صورت استفاده از کاریشه در کنار درصد ناچیزی که به‌عنوان کارمزد از حق‌الزحمه‌ی شما برداشته می‌شود می‌توانید با درخواست “پرداخت از طریق درگاه امن” از دریافت دستمزد پروژه مطمئن باشید.

۶- یکی دیگر از نکات مهم برای فریلنسر حرفه ای شدن خودآموزشی است. فریلنسر خوب کسی است که خودش را آموزش بدهد. اگر خیلی منظم نیستید تمرین‌های مربوط به نظم بخشیدن به کارهایتان را انجام بدهید. اگر برنامه‌ریزی بلد نیستید از شروع کار تلاش کنید برای پروژه‌های خود برنامه‌ریزی کنید و طبق برنامه‌ریزی‌ای که خودتان انجام داده‌اید مراحل کار را پیش ببرید. در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کنید سرچ اینترنتی و تحقیق را فراموش نکنید. به دنبال مطالب روز و پیشرفت‌هایی که در زمینه ی تخصصی شما ایجادشده است باشید.

 ۷- زبان انگلیسی را فراموش نکنید. هرچقدر زبان انگلیسی شما قوی‌تر و بهتر باشد به منابع آموزشی رایگان بیشتری دسترسی خواهید داشت و دایره‌ی مطالعه‌ی شما گسترده‌تر می‌شود. با هر روشی که مناسب شماست سعی کنید هرروز در زبان انگلیسی پیشرفت کنید.

 ۸- هرگز فراموش نکنید مسئولیت انجام یک پروژه بسیار زیاد است. حتی اگر پروژه‌ی شما تایپ دو خط نوشته باشد. برای کارفرمای شما آن پروژه اهمیت زیادی دارد پس بهتر است شما هم به کاری که می‌کنید و مسئولیتی که قبول کرده‌اید اهمیت زیادی بدهید.

 

 ۹- با خودتان روراست باشید. توانایی‌های خود را بشناسید و روی نقاط ضعف خودتان کارکنید. سعی کنید پروژه‌هایی در راستای توانایی خود انتخاب کنید و کم‌کم به توانایی‌های خود بیفزایید. برای پیشرفت عجله نداشته باشید و آگاهانه در راه قدم بگذارید.

 ۱۰- رد شدن پیشنهاد بخشی از کار است. ناامید نشوید. سعی کنید پیشنهاد‌های شما شفاف و کامل باشد. اطلاعات پروفایل خود را کامل کنید و توانایی‌ها، تخصص‌ها و سوابق کاری خود را بنویسید. کارفرماها به پروفایل‌های کامل اعتماد بیشتری می‌کنند.

 

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *