ریسک‌های فریلنسینگ و راه‌های اجتناب از آن‌ها

ریسک‌های فریلنسینگ و راه‌های اجتناب از آن‌ها

اینکه رییس خودتان باشید یعنی ریسک را بپذیرید تا پاداش‌های اصلی کار تا حد امکان تنها برای شما باشد. همانطور که تمام‌ کسب‌وکارها در تمام دنیا ریسک‌های مختص به خودشان را دارند، فریلنسینگ هم ریسک‌های خودش را دارد. از نظر برخی در ظاهر ریسک اینطور کار کردن در مقایسه با کارهای قراردادی و کارمندی بیشتر است. شاید فکر کنید تنها راه مؤثر برای اجتناب از ریسک‌های فریلنسینگ این است که یک فریلنسر نباشید اما در حقیقت بهترین راه این است که بدانید چه چیزی پیش روی شماست و چگونه می‌توانید فاکتورهای مضر و ریسک‌ها را به حداقل برسانید. در این مقاله به بررسی ریسک‌های فریلنسینگ می‌پردازیم.

ریسک قبول کار زیاد و خستگی مفرط

اولین ریسک فریلنسینگ خستگی مفرظ است. ماه‌ها و احتمالاً سال‌های اولیه فعالیت‌تان قطعاً باید صرف تلاش برای جذب حداکثر میزان کار و حداکثر تعداد مشتریانتان شود، اما افراط در این موارد و شلوغ کردن بیش از حد سرتان نیز در این مرحله به سادگی اتفاق می‌افتد. افراد معمولا نمی‌دانند این ریسک چطور به آن‌ها صدمه می‌زند بنابراین راه درستی برای اجتناب از آن انتخاب نمی‌کنند. وقتی کارهایی بیش از حد توانتان قبول کنید، خود را خسته می‌کنید و در نتیجه احتمال بدقول شدن شما هر روز بیشتر می‌شود و اعتبار شما با بدقولی به خطر می‌افتد صرف نظر از اینکه سلامتی شما نیز در معرض خطر قرار می‌گیرد.

راه اجتناب: محدودیت‌های خود را بشناسید و کارتان را به تدریج توسعه دهید. وقتی بدانید هر کاری چقدر زمان می‌برد، آنگاه می‌توانید توسعه را براساس آن طرح‌ریزی کنید، فراموش نکنید یک رویکرد محتاطانه‌تر می‌تواند از دردسرهای آینده پیشگیری کند.

ریسک اتکا به یک منبع محدود از مشتریان

ممکن است به هر دلیلی بر روی تعداد کمی از مشتریان حساب کنید و اگر یکی از این مشتریان دائمی ناپدید شود یا تصمیم بگیرد از خدمات شرکت یا فریلنسر دیگری استفاده کند، کار شما تحت تأثیر آن قرار می‌گیرد. جایی خواهد رسید که احتیاج است لیست مشتریان خود را کمی محدود کنید تا بتوانید تنها روی آنهایی تمرکز کنید که ارزش صرف زمانتان را دارند یا کسانی که از کار کردن برایشان لذت می‌برید، اما اگر تعداد این لیست مشتریان خیلی کم شود، موقعیت خود را در این روند در معرض ریسک قرار داده‌اید.

راه اجتناب: هیچگاه فقط روی یک مشتری حساب نکنید و از خود بپرسید اگر یکی از مشتریان دائم خود را از دست بدهید آیا می‌توانید کارتان را ادامه دهید یا نه. اگر حس می‌کنید این اتفاق باعث توقف کارتان می‌شود، آنگاه احتمالاً زمان این است که تلاش متمرکزتری برای جذب سایر مشتریان داشته باشید.

ریسک عدم ثبات روانی

این سرفصل کمی گستاخانه است، اما فریلنسر بودن یعنی تنهایی. ممکن است شما برای فرار از تنهایی، مشتریان زیادی جلب کنید که نیاز به ملاقات رو در رو داشته باشند یا همیشه نیاز به سفر برای ملاقات با آنها باشد، اما اگر عمدتاً دورکار هستید، نبودِ تعامل با شخص سوم می‌تواند شما را کلافه کند.

اگر در خانه و برای خود کار می‌کنید، با لباس خانه بودن چیز وسوسه‌انگیزی‌ست و با گذشت روزها نامرتب‌تر می‌شوید که این در ابتدا به نظرتان می‌آید یک پیروزی کوچک برای یک فریلنسر دورکار است، اما با گذشت زمان می‌تواند در دیدگاهتان به خودِ کار تأثیر منفی بگذارد.

راه اجتناب: اگر برایتان ممکن یا مناسب است، برخی قرارهای ملاقات را حضوری هماهنگ کنید و در مورد اساس کارتان صحبت کنید تا مشخص شود با مشتریتان در مورد کار تفاهم دارید.

اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید، حتی برداشتن تلفن و صحبت با مشتری می‌تواند نیاز به ارتباط انسانی را در شما برآورده کند. اگر همیشه در خانه کار می‌کنید روزهایی که کار سبک‌تری دارید را به یک کافه بروید و کارتان را در آنجا انجام دهید.

 

ریسک حرفه‌ای گرایی

افتادن در ورطه‌ی غیرحرفه‌ای بودن، کار ساده‌ایست. بسیاری از شرکت‌هایی که دائماً در حال به کار گرفتن فریلنسرها هستند، به‌دلیل کارهایی که تعداد کمی از فریلنسرها انجام داده‌اند ممکن است اصطلاحاً همه را با یک چوب بزنند.

با اینکه فریلنسرها درآمد بیشتری نسبت به همتایان استخدام‌شده و تمام‌وقت خود دارند، راحت‌تر می‌توانند دیر بیایند، زود بروند و کاری که بهشان سپرده شده را نیمه‌کاره رها کنند یا آن‌را بد انجام دهند.

راه اجتناب: با کار فریلنس همانند یک کار تمام‌وقت رفتار کنید و آنگاه کمی زمان و تلاش بیشتر صرف آن کنید. متأسفانه در اینجا با یک کلیشه‌ی منفی خواهید جنگید، اما معنی‌اش این است که اگر یک قدم بیشتر برای مشتریتان بردارید این کار در خاطر او خواهد ماند و در آینده کارهای بیشتری را به سویتان جلب خواهد کرد.

اگر در شرکت کس دیگری کار می‌کنید، آنها احتمالاً انتظار دارند در کارتان شلخته و نامرتب باشید، بنابراین حرفه‌ای لباس بپوشید و انتظارشان را به حقیقت تبدیل نکنید. پس حرفه‌ای باشید تا با ریسک‌های فریلنسینگ مقابله کنید.

ریسک اهمال و مسئولیت مدنی

یکی از حساس‌ترین ریسک‌های فریلنسینگ اهمال کاری است. کارهایی که می‌تواند بر یک شرکت بزرگتر اثر بگذارد، می‌تواند در کار شما به عنوان یک فریلنسر نیز تأثیر بگذارد.

اگر یک ایده‌ی حرفه‌ای را به‌عنوان بخشی از کارتان پیشنهاد کنید، اگر وظیفه‌ی مراقبتتان را به خوبی انجام ندهید در معرض اتهام به اهمال هستید، اگر در محل کار شخص دیگری کار می‌کنید یا ارباب رجوع زیادی دارید در معرض دعوی‌های قضایی مسئولیت مدنی هستید و صرفنظر از کارتان، همیشه خطر آسیب به اشخاص ثالث توسط اموال یا تجهیزاتتان که باعث توقف کار شود وجود دارد.

راه اجتناب: تمام این خطرات را می‌توانید به راحتی بیمه کنید و حق‌بیمه آن برای کسب‌وکارهای کوچک بسیار کمتر از کسب‌وکارهای بزرگ است، به این معنی که نرخ حق‌بیمه شما به عنوان یک فریلنسر متناسب با حجم کارتان کاهش می‌یابد. اگر در خانه کار می‌کنید بد نیست چک کنید تعهد بیمه منزلتان چه میزان است.

ریسک پشت گوش انداختن

این یک ریسک مهم و  در عین حال مخرب است – خطر انجام ندادن کار. همه ما در جایی به دلیل انباشته شدن سردرگمی‌ها دچار احساس استیصال شده‌ایم و پس از غروب آفتاب و رفتن کارمندها به خود آمده‌ایم و متعجب مانده‌ایم که چه بر سر وقتمان آمد. از مخرب‌ترین ریسک‌های فریلنسینگ که شغل شما را نابود می‌کند همین پشت گوش انداختن است.

بدترین چیز می‌تواند زمانی باشد که هیچ مجازاتی برای هدر دادن زمانتان در نظر گرفته نشده باشد و هیچ نیرویی شما را بابت هدر دادن زمانتان تحت فشار نگذارد، و منجر به یک چرخه‌ی باطلِ انجام ندادن هیچ کاری شود.

راه اجتناب: نقاط ضعفتان و اتفاقات بدی که احتمال دچار شدن بهشان دارید را شناسایی کنید و از وسوسه‌ی تمایل به این مسیرها تا حد ممکن دور بمانید. اگر خیلی زیاد است، می‌توانید به ازای هر ۵ دقیقه حواس‌پرتی خود را با ۲۵ دقیقه کار کردن جریمه کنید، یا می‌توانید گزینه‌ی نهاییِ بلاک کردن سایت‌ها یا قطع اتصال از دستگاه‌هایی که حواستان را پرت می‌کنند را برای جلوگیری از هدررفتِ وقتتان امتحان کنید.

این را هم بخوانید: چک‌لیستی برای فریلنسر‌های حرفه‌ای

یک ریسک پرارزش

درحالی‌که فریلنسر بودن به دلیل فقدان یک قرارداد تمام‌وقت به خودیِ خود برای برخی یک ریسک است، ذات رهای شما تمایل دارد رئیس خود باشد و  آزادی بیشتری را در بلند مدت می‌خواهد. اینکه  افراد زیادی برای موفق شدن در مسیر فریلنسینگ تلاش زیادی می‌کنند نیز بر هیچکس پوشیده نیست و این نشان می‌دهد این یک ریسک ارزشمند است

از مسائل کوچکتری که در وضعیت کلی تأثیر دارند اجتناب کنید و آنگاه کمتر نگران خواهید بود و خود را در موقعیت انتخاب بین کارهای پیش رویتان خواهید یافت. ریسک‌های فریلنسینگ از آنچه که فکر می‌کنید به شما نزدیک‌ترند:))

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *