بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی کدام است؟

بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی کدام است؟

در حقیقت چیزی به نام بهترین زبان برنامه‌نویسی وجود ندارد! اما شما می‌توانید بهترین زبان برنامه‌نویسی را بر اساس پروژه‌ای که روی آن کار می‌کنید انتخاب کنید و یاد بگیرید.

زبان برنامه‌نویسی اولین و مهم‌ترین ابزار ساخت یک نرم‌افزار است. در این مقاله ما زبان‌های برنامه‌نویسی مطرح را بر اساس پروژه‌هایی که ممکن است داشته باشید معرفی می‌کنیم. پروژه‌های شما می‌تواند در زمینه‌های زیر باشد:

 1. ساخت وب‌سایت
 2. ماشین لرنینگ (یادگیری ماشین) ، هوش مصنوعی ، تحلیل داده‌های کلان
 3. توسعه‌دهنده سمت سرور
 4. اپلیکیشن های موبایل
 5. برنامه‌نویسی سیستم ، روباتیک، سخت‌افزارها

 

 1. ساخت وب‌سایت :

توسعه وب‌سایت به دو بخش تقسیم می‌شود : بخش نمایشی یا توسعه سمت کاربر وب‌سایت که شامل هر آن چیزی می‌شود که شما در صفحات وب‌سایت می‌بینید. بخش سمت سرور که شامل مدیریت تمامی داده‌ها، منطق کسب‌وکار است و در پشت‌صحنه‌ی عملیات مختلف وب‌سایت فعالیت می‌کند.

شما برای توسعه‌ی بخش نمایشی وب‌سایت به سه چیز احتیاج دارید : HTML , CSS , JavaScript

در بخش توسعه سرور نیز می‌توانید انواع زبان‌ها را انتخاب کنید که شامل : PHP , Ruby, and Python می‌شود.

اگر می‌خواهید یک زبان را برای برنامه‌نویسی کل وب‌سایت خود انتخاب کنید JavaScript در این زمینه سلطنت می‌کند! برای توسعه در هر دو بخش سمت سرور و سمت کاربر بهترین انتخاب یادگیری این زبان است.

نگاهی به محبوب‌ترین وب‌سایت‌ها از سال ۲۰۰۰به بعد در لینک بیندازید و آن‌ها را با امروز مقایسه کنید. تفاوت آن‌ها در استفاده از JavaScript است.

به‌طور مشخص چهارچوب توسعه وب‌سایت جاوا اسکریپت قادر است کاملا برجسته و همه‌جانبه به توسعه‌دهندگان وب‌سایت امکان بالا آوردن وب‌سایت با تعداد کمتری کد نویسی را بدهد.

این‌ها لیست محبوب‌ترین چهارچوب‌های جاوا اسکریپت است:

 1. ری اکت React
 2. js
 3. انگولار Angular

توسعه‌دهندگانی که از جاوا اسکریپت استفاده می‌کنند معمولا از نسخه‌ی پایه شروع می‌کنند و بعد با استفاده از یک یا تعداد بیشتری از چهارچوب‌های گفته شده آن را شخصی‌سازی می‌کنند.

اگر شما می‌خواهید یک توسعه‌دهنده سمت سرور باشید بهتر است Node.js  و Express.js را فرا بگیرید.

 

خواندن این مطلب را فراموش نکنید: چگونه یک طراح وب شویم

 

 1. ماشین لرنینگ (یادگیری ماشین) ، هوش مصنوعی ، تحلیل کلان داده:

ما در میانه‌ی عصر انقلاب داده‌های کلان هستیم. پیشرفت‌های جدید در ماشین لرنینگ، هوش مصنوعی و تحلیل داده‌های کلان هر روز بیشتر ظاهر می‌شوند. بنابراین بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی و تکنولوژی در این انقلاب اطلاعات کدامها هستند؟

 1. Python with TensorFlow for machine learning (e.g., developing chess-playing AIs)
 2. Java with Hadoop for big data processing (e.g., leveraging the processing power of Amazon’s web servers)
 3. Scala with Spark for high throughput data streaming (e.g., streaming related to online gaming)

فراموش نکنید گروه‌هایی که در بالا ذکر شد خیلی هم اجباری نیستند (مثلا شما می‌توانید از اسپارک همراه پایتون استفاده کنید). ما در این مقاله چهارچوب‌ها را با زبان‌های مادری آن‌ها هم‌گروه کرده‌ایم.

اگر شما می‌خواهید در قلب این انقلاب داده‌ها نفوذ کنید پایتون نقطه‌ی خوبی برای شروع کار است. پایتون محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی در این لیست برای علم برنامه‌نویسی است. پایتون توسط غیر برنامه‌نویس‌ها هم در دیگر صنایع که تنها می‌خواهند از ابزاری برای خرد کردن اعداد بزرگ استفاده کنند نیز مصرف می‌شود.

 

 1. توسعه‌دهنده نرم‌افزار سمت سرور (Back-end software development)

از وب‌سایت تا بازی‌های آنلاین و نرم‌افزارهای سرویس‌دهنده (SaaS) همیشه زیرساختی‌هایی در بخش پردازش اطلاعات و منطق کسب‌وکار وجود دارد که باعث می‌شود آن‌ها کار کنند. بنابراین بهترین زبان برنامه‌نویسی که می‌توان با یادگیری آن در دنیای سرورها، شبکه‌ها و سیستم‌های محاسباتی توزیع شده شیرجه زد کدام است؟

دوباره میگوییم بستگی دارد شما در تلاش هستید که چه کاری انجام دهید. همان‌طور که در بالا گفته شد جاوا اسکریپت به‌عنوان یک زبان چند منظوره می‌تواند نقطه‌ای عالی برای شروع باشد. اما چنانچه شما می‌خواهید برای نرم‌افزارتان روی بخش سرور تمرکز کنید زبان‌های جاوا، روبی، پایتون، سی شارپ (C#) یا حتی پی اچ پی (PHP) می‌توانند بهتر به شما خدمت کنند.

روبی برای نمونه‌سازی سریع و MPVها (حداقل محصول قابل استفاده) ترجیح داده می‌شود.

پایتون موردعلاقه‌ی دانشمندان داده است.

سی شارپ و دات نت (.NET) بیشتر برای نرم‌افزارها و سرویس‌های مایکروسافت استفاده می‌شوند.

درحالی‌که پی اچ پی برای توسعه سمت سرور بیشتر از ۸۰% وب‌سایت‌ها استفاده شده است.

اگر من مجبور به انتخاب بودم از خانواده‌ی جاوا انتخاب می‌کردم. جاوا به‌طور مرتب در رتبه‌ی اول Tiob Index قرار می‌گیرد (شاخصی که زبان‌های برنامه‌نویسی را از نظر محبوبیت بررسی می‌کند). نه‌تنها برای اندروید بلکه ماشین مجازی جاوا (JVM) قابلیت همکاری در طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها را دارا است.

تاریخ طولانی و جامعه‌ی بزرگ استفاده‌کنندگان جاوا اسکریپت را زیربنای تعداد بسیار زیادی وب‌سایت، نرم‌افزار و سرویس‌ها قرار داده است. همچنین جاوا در صنعت مالی و اقتصادی بسیار محبوب است زیرا مجموعه ایست از امنیت، مقیاس‌پذیری و عملکرد آن را برای سیستم‌عامل‌های تجاری و نرم‌افزار بانکی داخلی بسیار عالی می‌کند.

 

 1. نرم‌افزارهای موبایل:

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که استفاده از موبایل در حال افزایش است و بر هیچ‌کس پوشیده نیست که دو اکوسیستم بزرگ برای توسعه دادن برنامه‌های موبایل وجود دارد: اندروید و ios. اندروید بیشترین دستگاه‌ها را دارد ، اما iOS دارای بازار پرسودتری است. معنی این برای توسعه‌دهندگان این است که تقاضای زیادی برای توسعه برای هر دو سیستم‌عامل وجود دارد و شما در واقع نمی‌توانید با تخصص در هر یک اشتباه کنید.

می‌خواهید توسعه‌دهنده اندروید باشید؟ جاوا انتخاب پیش‌فرض شما خواهد بود. ترجیح می‌دهید توسعه‌دهنده ios باشید؟ سوئیفت زبان برنامه‌نویسی شما خواهد بود. اگر هدف شما توسعه پلتفرمی است که در تمامی سیستم‌عامل‌ها قابل اجرا باشد (کراس پلتفرم)، می‌توانید با استفاده از یک چارچوب تلفن همراه مانند React Native ، عملکرد تقریباً بومی را با JavaScript دریافت کنید.

 

خواندن این مطلب را فراموش نکنید: تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس اندروید

 

 1. برنامه‌نویسی سیستم ، روباتیک، سخت‌افزارها:

اگر می‌خواهید روی فناوری‌های اساسی‌تری کار کنید مانند درایور دستگاه‌ها ، سیستم‌عامل‌ها ، پردازش سیگنال دیجیتال و سیستم‌های تعبیه شده، شما یک زبان برنامه‌نویسی می‌خواهید که ردپای حافظه کمی داشته باشد و دسترسی سطح پایین به سخت‌افزار برای انجام کارهایتان نیاز داشته باشد.

بنابراین بهترین زبان برای برنامه‌نویسی سیستم چیست؟ بسیاری از زبان‌های امیدوارکننده در آنجا وجود دارند که یادگیری آن‌ها آسان‌تر است. اگر با C و ++  Cشروع کنید ، به خودتان لطف می‌کنید.

++  C درواقع فرمتی از زبان C است اما شما از هر دو برای طیف گسترده‌ای از پروژه‌ها شامل سرورهای معمولی تا اینترنت اشیاء (IOT) و حتی ربات‌ها نیاز دارید.

بسیاری از زبان‌ها و کتابخانه‌ها در C و ++  C ساخته ‌شده‌اند و داشتن پایه‌ی قوی در این زبان‌های اساسی، شما را به یک برنامه‌نویس بهتر تبدیل می‌کند.

 

برگرفته از: upwork.com

مترجم: آ.احمدی

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *