اندروید چیست؟

اندروید چیست؟

با استفاده روز افزون از گوشی های هوشمند، کمتر کسی است که نام اندروید را نشنیده باشد و لوگوی آن را نشناسد، این اسم بیشتر با استفاده گسترده کاربران از تلفن های همراه هوشمند که به سرعت جایگزین نسل قدیمی می شد، بر سر زبان ها افتاد.

در ابتدا مختصری راجع به پیشینه ی اندروید بدانیم تا سیر تکاملی آن را بهتر درک کنیم. در سال ۲۰۰۵ گوگل شرکت کوچک اندروید در کالیفرنیا را که کارش در همان موقع نیز در زمینه تولید نرم افزار ها و برنامه های کاربردی برای تلفن های همراه بود، خرید. در این میان شرکت های معروف زیادی به آن ها پیوستند و از اعضای این اتحادیه شدند. ماحصل این تعاون در سال ۲۰۰۸، اولین گوشی مبتنی بر اندروید بود که گوگل وارد بازار کرد. از آن پس روند پیوستن شرکت های بنام صنعت تلفن همراه جهان، به این مجمع ادامه دارد.

درباره اندروید؟

اندروید یک سیستم متن باز (open source) مبتنی بر هسته ی لینوکس که عموما برای دستگاه های موبایل هوشمند و تبلت ها ساخته شده است. کد منبع اندروید تحت مجوز های نرم افزار های رایگان و متن باز در دسترس توسعه دهندگان و برنامه نویسان است. به عبارت دیگر تمام کمپانی های فعال در این حوزه می توانند اندروید را روی دستگاه هایشان استفاده کنند و محدودیتی در این خصوص برای آن ها وجود ندارد. شاید یکی از دلایلی که باعث شده است تا تعداد دستگاه های اندرویدی روز به روز بیشتر شود، این است!

لینوکس هسته ی این سیستم عامل است و می توان به جرات گفت که اندروید قابلیت های متنوع و امنیت خوب خود را از پدرش لینوکس به ارث برده است. زبان رسمی که پلتفرم اندروید از آن استفاده می کند جاوا است. البته راه های زیادی برای تولید اپلیکیشن های اندرویدی وجود دارد و از ابزار ها و زبان های مختلفی برای سیستم عامل اندروید می توان بهره برد؛ اما بهترین انتخاب جاوا است. جاوا به طور کامل از پلتفرم اندروید پشتیبانی کرده و جامعه ی بسیار بزرگی را شامل میشود.

امروزه اغلب کاربران تلفن های همراه قدیمی را به دست فراموشی سپرده اند و به سراغ اسمارت فون ها امد اند. دستگاه هایی که قابلیت های وسیعی دارند و میتوانند نیازهای کاربرانشان در حد وسیعی تامین کنند. بیش از ۶۰ درصد تلفن های همراه امروزه از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند؛ در این بین IOS چیزی بیش از ۳۰  درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده و ویندوز و بلک بری هم در جایگاه بعدی قرار میگیرند.

کمپانی گوگل هرازچند گاهی نسخه ای جدید از سیستم عامل اندروید را با نام های مختلف که اغلب نام شیرینی یا خوراکی هستند، روانه ی بازار میکند. بدین ترتیب که حرف اول نام نسخه به ترتیب حروف الفبا جلو میرود و در هر نسخه ی جدید حرف بعدی الفبا استفاده میشود.

اندروید رقبا محبوبیت

اگر بخواهیم از نقطه نظر محبوبیت اندروید را با رقیبش IOS مقایسه کنیم، دور بودن اندروید از محدودیت های مختلف باعث شده است که در بین کاربران مورد استقبال قرار بگیرد. البته از این نکته نمی توان چشم پوشی کرد که IOS از بسیاری جنبه ها یکی از برترین پلتفرم های موجود است، اما با محدودیت هایی مواجه است که کاربران نمی توانند به راحتی نیازهایشان را برطرف کنند. در اندروید تقریبا همه کاری ممکن است، حتی اگر خود پلتفرم اندروید قابلیت خاصی در اختیار کاربر قرار ندهد، اپلیکیشن های سوم شخصی هستند که نیاز کاربر را برطرف می کنند. نکته حائز اهمیت دیگر بحث مالی قضیه است. دستگاه های اندرویدی در طیف قیمتی گسترده ای قرار دارند و تمام سطوح را پوشش میدهند. این موضوع باعث شده است تا افراد بسته ی به بودجه خود بتوانند دستگاه مناسب خود را انتخاب کنند. علاوه بر موارد ذکر شده، اندروید تنها محدود به موبایل و تبلت نمی شود در حال حاضر این پلتفرم برای ساعت های هوشمند، تلویزیون های هوشمند و ابزار های دیگر، توسعه داده میشوند.

 

اندروید و برنامه نویسی

تقاضا برای سفارش اپلیکیشن های اندرویدی بالاست و یک بازار کار خوب برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان آن به وجود آورده است. به زبان ساده پلتفرمی پول ساز و بدون محدودیت است. برنامه نویسان می توانند هر آنچه از ذهنشان میگذرد را پیاده سازی کنند و در Google play  ویا Amazon Appstore که فروشگاهی برای برنامه های اندرویدی است قرار دهند. حتی نمونه های داخلی این فروشگاه ها نظیر کافه بازار و مایکت نیز در ایران وجود دارند. بنابراین محدودیتی خاصی از این بابت هم وجود ندارد. . البته نحوه ی قیمت گذاری پروژه های برنامه نویسی اندروید بسیار متفاوت است و از قواعد مختلف پیروی می کنند ولی کلیاتی دارند که به برخی از آن ها اشاره میکنیم؛ نوع نرم افزار و مقدار پیچیده بودن آن، زمانی که باید صرف تولید پروژه شود، چه تخصص هایی جهت انجام آن مورد نیاز است و تیم طراحی شامل چه تعداد فرد برای انجام امور است، آیا به پشتیبانی نیاز دارد یا خیر، سابقه ی کاری آن شرکت یا گروهی که پروژه را انجام می دهد، وضعیت مالی مشتری، وضعیت رقابت در بازار، انواع سبک های کد نویسی به کار رفته در تولید یا توسعه ی محصول مورد نظر، آیا نیاز به استفاده از بخش های سخت افزاری دارد یا خیر و ….

شاید این مقاله برای شما جذاب باشد: وردپرس چیست؟

در این مقاله با کلیات سیستم عامل اندروید و دلایل محبوبیت این موجود دوست داشتنی، آشنا شدیم. برای برسی دقیق تر می توانید به کتب مرجع مراجعه نمایید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *